بورسیه های دکتری

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

پوزیشن های بورسیه دکتری

در این قسمت لیستی از پوزیشن های فعال بورسیه دکتری برای شما عزیزان آورده شده است. شما میتوانید با استفاده از انتخاب گزینه های موجود، فیلد مناسب خود را جستجو کنید. در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید میتوانید از قسمت رزرو وقت مشاوره، با مشاوران فرااپلای گفتگو کنید.

PHD Positions | بورسیه های دکتری سال 2022

رشته:

کشور:

فیلد:

Postdoc Bursaal

کشور:

بلژیک

ددلاین:

2023-02-01

دانشگاه:

Ghent University

رشته پیش نیاز:

مهندسی شیمی - مهندسی مکانیک

فیلد:

ASIC Design for NMR Spectroscopy

کشور:

سوئد

ددلاین:

2023-02-15

دانشگاه:

Linköping University

رشته پیش نیاز:

شیمی تجزیه – مهندسی برق

فیلد:

Topology Optimization of large-scale systems with many local constraints

کشور:

بلژیک

ددلاین:

2023-02-15

دانشگاه:

KU Leuven

رشته پیش نیاز:

مهندسی سیستم ها - ریاضیات کاربردی

بخش بزرگی از دستاورد های ما در زندگی در حیطه آکادمیک گنجانده میشود و اگر توانایی یادگیری، استعداد و پتانسیل های خود را در مسیر درست و در این مورد، رشته ی تحصیلی مرتبط سرمایه گذاری کنیم، به نتایجی درخشان و اهداف بزرگی در زندگی خود دست یابی خواهیم کرد. نتایجی که نه تنها منبع ارزشمندی از افتخار، اعتماد به نفس و انگیزه هستند بلکه با ایجاد فرصت های شغلی مناسب و درآمد کافی زندگی را برایمان بسیار ساده تر میکنند.

اهدافی که هر دانشجو بسته به شرایط فکری، اجتماعی و مالی برای خود تعیین میکند متفاوت است، برای برخی اخذ مدرک دکتری بزرگترین دستاورد آکادمیک می باشد. اما برای برخی جنبه ی کاری این مدرک، از جنبه ی آکادمیک آن بیشتر بوده و افراد میتوانند مدرک دکتری یا پی اچ دی را به عنوان بخشی از شراکت خود با یک کارفرما اخذ کنند. این امر به خصوص در حوزه های علمی مانند مهندسی پاسخگو است که محققان و مخترعان دارای مدرک پی اچ دی میتوانند برای کمپانی ها مفید باشند.

PHD یا دکتری چیست؟

واژه انگلیسی PHD اغلب به عنوان مترادفی برای مدرک دکتری استفاده میشود. این واژه معمولا به دو دسته تقسیم میشود:

Mphil  و   PHD

Mphil در اکثر کشورها حدود دو یا سه سال به طول می انجامد. این دوره همانند پی اچ دی، شامل عنصر تحقیقات میشود که معمولا از پایان نامه ی دکتری کوتاه تر بوده و عمق کمتری دارد و اغلب شبیه پایان نامه های دوره ی کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. دانشجویان این دوره بیشتر بر تفسیر دانش و تئوری کنونی و ارزیابی انتقادی کارهای افراد در زمینه های دیگر تمرکز دارند تا بر تحقیقات اصلی و اولیه خودشان. تعریف و ماهیت دقیق یک دوره کامل امفیل در بین کشورها و موسسات آموزشی مختلف باهم تفاوت دارد.

در همین حین،  PHD مسیری هموارتر و شناخته شده تر دارد و حدود سه سال به طول می انجامد. که این مدت زمان در رشته های مختلف متفاوت بوده و به صورت تمام وقت است. اگر این دوره به صورت پاره وقت گذرانده شود، مدت زمان آن دو برابر میشود. دوره پی اچ دی از این لحاظ که لازم است دانشجویان در این دوره کار و تحقیقات خود را در حوزه ای جدید با استاندارد های بالای آکادمیک تولید نمایند اهمیت دارد.

Mphil در اکثر کشورها حدود دو یا سه سال به طول می انجامد. این دوره همانند پی اچ دی، شامل عنصر تحقیقات میشود که معمولا از پایان نامه ی دکتری کوتاه تر بوده و عمق کمتری دارد اما PHD مسیری هموارتر و شناخته شده تر دارد و حدود سه سال به طول می انجامد.

پایان نامه دکتری و دفاع از آن چیست؟

پایان نامه یا تز دکتری با کمک یک سوپروایزر و ناظر آکادمیک تولید میشود. معمولا این سوپروایزر در حوزه تحصیلی شما تخصص دارد. پایان نامه ستون اصلی دوره دکتری بوده و فرصتی است برای دانشجوریان این دوره تا تحقیقات خود را با تحقیقات افراد دیگری که در آن حوزه انجام شده است و همچنین مخاطبانی گسترده تر، مرتبط کنند و ایده های خود را به اشتراک بگذارند. دانشجویان دوره پی اچ دی باید از تز خود در مقابل تعدادی از دانشگاهیان دفاع کرده و آن را توضیح دهند. این بخش از پروسه معمولا چالش برانگیز ترین بخش آن است، درحالی که نوشتن یک پایان نامه بخش اصلی بسیاری از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد است، اما دفاع از آن ها در مقابل انتقادات در دنیای واقعی، کاری بسیار فراتر بوده و همراه با استرس فراوان می باشد.

در جلسه دفاع از پایان نامه، منتقدین و اساتید به ضعف های پایان نامه چه از لحاظ روش شناسی و چه یافته های آن، توجه ویژه ای نشان می دهند. از دانشجویان انتظار می رود درک عمیقی از موضوع پایانه نامه خود داشته باشند و بتوانند عناصر خاص و اصلی تحقیق خود را به سرعت و به طور مختصر توجیه نمایند.

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط اخذ مدرک دکتری

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره پی اچ دی را دارند، عموما باید مدرک کارشناسی ارشد در رشته ای مرتبط را داشته باشند که همراه با عناصر تحقیقاتی مناسب می باشد.

انتخاب سوپروایزر مناسب برای دوره پی اچ دی برای کسب نتایج بهتر، اهمیت بسیاری دارد. در این کار باید در بین اساتید دانشکده ی مربوطه در هر دانشگاه تحقیقات گسترده ای انجام شود و حتما از تخصص کافی، تناسب شخصیتی، توانایی حمایت و دامنه فکری گسترده برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت کارتان، اطمینان حاصل گردانید.

در نهایت، اکثر دانشجویان دوره ی دکتری با استرس و اضطراب رو به رو خواهند شد. کارها در این فرایند معمولا به تنهایی انجام میشوند، ساعات کاری طولانی اند و بسیاری از دانشجویان فشار بسیاری بر شانه های خود حس میکنند. همچنین این فرایند میتواند پیچیده، خسته کننده و هزینه بر باشد اما با آمادگی مناسب، برنامه ریزی درست، ایجاد تعادل بین قسمت های مختلف زندگی خود و درکی کامل از مسئولیت هایی که بر عهده خواهید داشت، سال هایی که به عنوان دانشجوی دکتری میگذرانید میتواند از بهترین سال های زندگی شما باشد.

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره پی اچ دی را دارند، عموما باید مدرک کارشناسی ارشد در رشته ای مرتبط را داشته باشند که همراه با عناصر تحقیقاتی مناسب می باشد.

پوزیشن فوق دکتری

دوره های فوق دکتری یک مقطع آموزشی محسوب نمیشوند بلکه هدف های اصلی تشکیل این دوره ها، حرفه ای شدن در تخصص ها و کسب مهارت های تحقیقاتی مورد نیاز می باشد. محققان در این دوره در کنار یک سوپروایزر به صورت مستقل بر روی یک موضوع خاص تحقیق میکنند که این موضوع در داشتن رزومه قوی فرد نیز نقش زیادی ایفا میکند.

شرکت در این دوره ها برای متقاضیان مزیت هایی همچون تقویت مهارت های تحقیق، کسب درآمد از انواع پژوهش و مشهور شدن در زمینه تحقیق، نگارش و چاپ انواع مقالات و کتاب های مرتبط با زمینه پژوهشی محقق دارد.

معرفی کامل دوره فوق دکتری

همانطور که اشاره شد، مقطع دکتری بالاترین مقطعی است که در هر کشور برای داوطلبان علاقه مند به تحصیلات آکادمیک ارائه میشود اما برخی فارغ التحصیلان دکتری، پس از تحصیل در رشته مورد نظر خود و گرفتن مدرک دکتری، به دنبال ادامه تحصیل هستند. این افراد از دو طریق میتوانند اقدام به ادامه تحصیل کنند: اول اینکه داوطلب دوره فوق دکتری شوند و دوم اینکه خود را برای اخذ مدرک دکتری در رشته ای جدید بکنند.

اصولا آمار داوطلبانی که اقدام به تحصیل مجدد دکتری در رشته دیگری میکنند به دلیل طولانی بودن فرایند دریافت آن و دوره 4 ساله آن بسیار کمتر است در حالی که برای دریافت مدرک فوق دکتری، گذاشتن 1 سال زمان کافی است. در صورت تمایل میتوانید در دوره هایی از فوق دکتری نیز شرکت کنید که مدت زمان اخذ مدرک در آن تا 5 سال نیز متغیر است.

از مهم ترین شرایط پذیرش فوق دکتری در دانشگاه ها، این است که استاد میزبان موفق شود هزینه استخدام محققین را از طریق قرارداد هایی مانند ارتباط با صنایع، حمایت های بنیاد نخبگان و حتی منابع شخصی تامین نماید. محقق به صورت مستقیم نمیتواند به استخدام دانشگاه مربوطه دراید و همیشه اساتید واسطه وجود دارند. دریافت توصیه نامه وچاپ مقالات آی اس آی نیز میتواند فرایند پذیرش را برای دانشجوی متقاضی سرعت ببخشد.

 

برخی مدارک لازم برای دریافت پذیرش فوق دکتری عبارت اند از پذیرش نامه از استادی معتبر، مدارک مقاطع قبلی، انگیزه نامه ای که اهداف فرد از تحصیل را به وضوح روشن می سازد، پروپزال تحقیقاتی، رزومه تحصیلی قوی شامل: مقالات چاپ شده، گواهینامه ها و موفقیت های علمی و تحصیلی، پاسپورت و دیگر مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و شناسنامه.

نکات مهم در مقطع فوق دکتری

هریک از محققان در صورت موافقت دانشگاه، میتوانند تعداد محدودی واحد درسی در هر نیمسال تحصیلی در آن دانشکده ارائه کند و به این ترتیب علاوه بر فعالیت پژوهشی، در حوزه آموزشی نیز خدماتی ارائه کند.

هزینه های مربوط به دوره فوق دکتری را غالبا موسسه میزبان تامین میکند و گرنت هایی هم به محقق برای کارهای تحقیقی ارائه میکند که ممکن است با همکاری سایر ارگان ها و موسسات باشد. اما مواردی وجود دارند که در آن ها، محقق خود متقبل تمامی هزینه های پژوهش میشود.

پوزیشن های دکتری

 

در صورت در نظر گرفتن دریافت این مدرک در برخی کشورها نظیر آمریکا، کانادا، نروژ و… خوب است قبل از اقدام کامل، رشته ها و زمینه های پرطرفدار دانشگاه های هر کشور را مورد بررسی دقیق قرار دهید. برای مثال در آمریکا، برای دانشجویانی که در علوم آزمایشگاهی و سلولی تخصص دارند و رزومه ای قوی در زمینه چاپ مقالات معتبر و تالیفات علمی را دارا میباشند، بورسیه هایی از طریق سازمان ها و موسسات معتبر آمریکا برایشان صادر میشود. در کانادا اما بورسیه رشته های پزشکی و تحقیقاتی زیست شناسی طرفداران بیشتری دارند. از معتبر ترین بورسیه های فوق دکتری در کانادا به افرادی که در زمینه سرطان شناسی تخصص دارند و در حیطه مکانیزم مولکولی و نشانه گذاری سلول و نقش آن در سرطان کار کرده اند اعطا میشود. همچنین کسانی که در رشته های زیست شناسی محاسباتی و آمار زیستی سابقه پژوهشی دارند، در اولویت دریافت این بورسیه قرار میگیرند.