کشور فرانسه و همه چیز در مورد آن | تحصیل در فرانسه

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

کشور فرانسه

فرانسه، کشوری در اروپای غربی و در نزدیکی دریای مدیترانه است و در کنار مغرب و اسپانیا، جزو سه کشوری است که مرزهایش به کرانه اقیانوس اطلس هم میرسند و با آفریقا ارتباط دارند. این کشور از مهم ترین کشورهای تاریخ معاصر محسوب میشود.

فرانسه در یک نگاه

فرانسه دارای 640697 کیلومتر مربع مساحت و 65 میلیون نفر جمعیت است. این کشور با چنین مساحت و جمعیتی، بزرگترین سرزمین اروپای غربی و سومین کشور بزرگ اروپایی لقب گرفته است. فرانسه با رسیدن عصر روشنگری و رونق و رواج علم، در کنار آلمان و انگلستان به یکی از مهم ترین قدرت های اروپایی تبدیل شد و هم اکنون نیز مردم این کشور، دارای یکی از با کیفیت ترین زندگی ها دربین سایر کشورهای دنیا هستند و شاخص سلامت همگانی، امید به زندگی، آزادی و توسعه انسانی در این کشور بسیار بالاست و همچنین این کشور، از کشور های پیشرو در تاسیس اتحادیه اروپا بوده است.

تحصیل در فرانسه
فرانسه

جغرافیا و آب و هوا

فرانسه از شمال شرقی، شرق و جنوب غربی دارای مرزهای مشترک با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. این کشور دارای جاذبه های طبیعی بسیاری همچون جاذبه های ساحلی در مناطق شمالی و غربی و مناظر کوهستانی است که بیشتر مربوط به رشته کوه های آلپ در بخش شرقی میشوند. از لحاظ آب و هوا نیز بخش های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب و هوای معتدل است و بخش های جنوبی نیز آب و هوای مدیترانه ای دارند. بخش های غربی اما آب و هوای اقیانوسی داشته و میزان بارش باران در این منطقه زیاد است. این مناطق همچنین تابستان های گرم و زمستان های سرد را تجربه میکنند. در شرق نیز شاهد آب و هوای کوهستانی خواهید بود که گاه طوفانی و گاه نسبتا گرم می باشد.

اقتصاد کشور فرانسه

اقتصاد فرانسه ششمین اقتصاد دنیا از نظر عدد اسمی و سومین اقتصاد اروپا محسوب می‌شود. سیستم اقتصاد فرانسه ترکیبی از دو بخش دولتی و خصوصی است و حدود یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی اروپا متعلق به این کشور میباشد و فرانسه دهمین کشور پردرآمد دنیا به شمار میرود. بخش خدمات بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است که شامل: حمل‌ونقل عمومی، گردشگری، دفاع، انرژی و ارتباطات مخابراتی می‌باشد. فرانسه بازار آماده‌ای برای سایر کشورهای اعضای اتحادیه اروپا است، به طوری که 49 درصد صادرات آن‌ها را مصرف می‌کند. این کشور دارای 2.5 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی اسمی و تولید داخلی سرانه 38 هزار دلار است. سهم بخش مربوط به تولید ناخالص داخلی کشور به شرح زیر است:

خدمات 70.8% است و بخش خدمات طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود:

خدمات اجتماعی و اداری مانند دولت محلی، بهداشت، آموزش و پرورش.

خدمات عمده فروشی، توزیع و حمل و نقل و ارتباطات.

خدمات مصرفی مانند خرده فروشی و معاملات هتل و غذا.

تولید کننده و یا خدمات کسب و کار، از جمله بانکی، مالی، قانونی، تبلیغات، محاسبات.

خدمات انتقال داده ها و … .

 کشاورزی: 1.9% سهم دارد. بزرگ ترین محصولات صادراتی کشاورزی فرانسه انواع آبجو و نوشیدنی های الکلی است. به طوری که با تولید 5.3 میلیون تن شراب، به دومین کشور تولیدکننده شراب در اروپا تبدیل شده است. این کشور همچنین در زمینه تولید دانه های روغنی و چغندر قند اولین کشور در اتحادیه اروپاست و با تولید 23.3 میلیون تن شیر در جایگاه دوم در میان پنج کشور برتر در زمینه تولید شیر قرار دارد. علاوه بر این، فرانسه با تولید 1815000 تن گوشت گاو و گوساله اصلی ترین منبع گوشت اتحادیه اروپا محسوب می شود. بنابراین میتوان گفت که نیمی از درآمد مزارع فرانسه از طریق دامداری و نیم دیگر از طریق کشاورزی حاصل می شود.

صنعت: 18.3% بخش صنعت پس از بخش خدمات بیشترین آمار اقتصاد فرانسه را به خود اختصاص داده است. در این بخش، فرانسه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان صنایع هوایی، ریلی، خودرو، آرایشی و بهداشتی و کالاهای لوکس است. شرکت‌هایی مانند ایرفرانس، فرانس تله‌کام، رنو و تالس تعدادی از شرکت‌های مشهور فرانسه هستند که علاوه بر اینکه بر رونق اقتصادی کشور تاثیر بسزایی داشته‌اند، اعتبار قابل توجهی را نیز برای دولت فرانسه به ارمغان آورده‌اند. فرانسه پس از ایالات متحده، ژاپن و آلمان چهارمین قدرت صنعتی جهان است. صنعت خودروسازی این کشور در سال 1995 چهارمین رتبه جهان را به خود اختصاص داد. صنعت هواپیمایی نیز تاثیر قابل توجهی در اقتصاد فرانسه دارد. فرانسه نه در تولید انبوه، بلکه در طراحی و توسعه پیشرفته صنایع هوایی تخصص دارد و برخی از هواپیما های تولید آن در بیش از 50 کشور استفاده شده است

هزینه های زندگی در فرانسه

بررسی میزان هزینه های زندگی در این کشور، کاملا وابسته به شخصیت و سبک زندگی می باشد. به طور متوسط هزینه لازم برای زندگی در شهر پاریس ماهانه 1200€ تا 1800€ (يورو)‌ می باشد. این مبلغ برای سایر شهرها از جمله نیس، لیون و نانت می‌تواند بین 800€ تا 1200€ (یورو)‌ متغیر باشد. هزینه های زندگی در این کشور شامل هزینه تهیه مسکن، هزینه حمل و نقل، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه تحصیل در صورت دانشجو بودن و غیره می باشد.

هزینه مسکن

 عمده هزینه زندگی در فرانسه را مسکن تشکیل میدهد. اگر زندگی دانشجویی دارید و از طرف دانشگاه و موسسه محل تحصیل، برایتان خوابگاه درنظر گرفته شده نگرانی زیادی بابت هزینه مسکن نخواهید داشت اما اگر هزینه مسکن را از جهت غیر تحصیلی بررسی کنیم ماهیانه متری 10 یورو یا به عبارتی برای یک واحد 50 متری 500 یورو باید هزینه کنید.

هزینه حمل و نقل

در شهر پاریس هزینه تاکسیرانی و هزینه استفاده از تاکسی در رفت و امد بسیار بالاست و عملا توصیه میشود حتما از حمل و نقل شهری استفاده شود. دلیل این موضوع هم این است که این شهر همیشه پر از توریست بوده است. داشتن بیمه سلامت برای تمام شهروندان اجباریست و با توجه به نوع بیمه می تواند بین 20€ تا 50€ (یورو) در ماه متفاوت باشد.

هزینه خوراک

حتی در ارزان ترین رستوران های فرانسه یک وعده غذایی برای یک نفر در حدود 13.50€ (یورو) هزینه خواهد داشت. بهترین پیشنهاد و ارزان ترین راه خرید محصولات غذایی از فروشگاه‌ های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ ها است که به طور میانگین ماهانه تا 250€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در فرانسه به صورت کلی دو حالت دارد. اساسا تحصیل در فرانسه رایگان می باشد و یا آنقدر کم است که اصطلاحا رایگان در نظر گرفته میشود.  برای مثال مقاطع لیسانس و فوق لیسانس هزینه ای بالغ بر 200€ (یورو) تا 350€ (یورو) در سال دارند.

میزان درآمد در فرانسـه

در پایتخت این کشور، پاریس می توان وضعیت بهتری برای کار داشت. متوسط حقوق در شهر پاریس در سال 2022 حدود 4580 یورو در ماه می باشد و در شهرهای دیگر نیز به طور متوسط 4130 یورو در ماه است. حداقل ساعت کاری در فرانسه 35 ساعت در هفته است و این امکان وجود دارد که کارمندان از اضافه کاری نیز برای افزایش حقوق خود استفاده نمایند. مطابق آخرین آمارها از سال 2022، میانگین درآمد مشاغل در فرانسه در حدود 4130 یورو در ماه می باشد. حداقل سطح درآمد فرانسوی ها در حدود 1352 یورو و حداکثر درآمد فرانسوی ها در حدود 10057 یورو در ماه برآورد می شود.

مزایا و معایب زندگی در کشور فرانسه

 • خدمات درمانی در فرانسه از سطح خارق العاده ای برخوردار است و صرف نظر از درآمد افراد، قریب به 75 تا 100 درصد هزینه های مختلف درمانی، ویزیت پزشک و نسخ دارو را پوشش میدهد.
 • هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهای همسایه بسیار ارزانتر و منطقی تر بوده و بنابر قوانین دولتی، هزینه های تحصیل و خدمات درمانی مردم از محل درآمد مالیات تامین میشود و هزینه پرداختی شهروندان چیزی نزدیک به صفر خواهد بود.
 • این کشور همچنین دارای طبیعتی بکر و بی نظیر بوده و از لحاظ امکانات تفریحی، پارک های آبی و جنگلی، پیست های اسکی و موزه های فراوان بسیار غنی می باشد.
 • به دلیل توافقات گسترده فرانسه با اتحادیه اروپا، شما با داشتن کارت اقامت و یا ویزای شنگن فرانسه، میتوانید آزادانه به 26 کشور این حوزه معتبر سفر و سیاحت کنید.
 • این کشور سیاستی بورکراتیک دارد و شما مجبورید زمان زیادی برای انجام یک امر ساده مانند ثبت آدرس جدید، صرف کنید و اصطلاحا درگیر کاغذ بازی های فراوانی میشوید.
 • شرایط تمدید اعتبار ویزا برای اتباع خارجی وابسته به بورکراسی پیچیده و ناکارآمد این کشور بوده و سختی های بسیاری اعم از گذراندن مراحل زمان بر و طاقت فرسا را به شما تحمیل میکند.
 • اگر در زبان فرانسوی، دانش نسبتا کاملی نداشته باشید شرایط زندگی و مخصوصا تحصیل شما در این کشور بسیار دشوار خواهد بود زیرا درصد کمی از فرانسوی ها مسلط به زبان انگلیسی هستند.
 • هزینه سفرهای داخلی برای شما در این کشور با وجود شبکه پیچیده از قطار های سریع السیری که در سرتاسر کشور گسترده شده اند در مواقع تعطیلات بسیار بالا بوده و حتی از هزینه سفرهای برون مرزی هم فراتر می رود.
تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه از قدیم، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل بوده است. پیشینۀ تاریخی غنی، توجه بسیار زیاد مردم و دولت این کشور به هنر و دانش و در نتیجه کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور، در کنار شهریه‌های ارزان بسیاری از دانشگاه‌های مطرح آن و همچنین سبک دلنشین و آزاد زندگی فرانسوی، شرایط تحصیل در این کشور را بسیار دلپذیر کرده است اما نکاتی قابل توجه وجود دارد.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس امکان پذیر نیست و در این مقطع در هر صورت باید به زبان فرانسوی تحصیل کنید. در مقاطع ارشد و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد اما در مقطع ارشد باید شهریه بالایی پرداخت کنید (در مقطع دکتری تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی از لحاظ شهریه ای تفاوتی وجود ندارد.)

برای پذیرش کارشناسی بهتر است زیر20 تا 21 سال باشید تا در سفارت هم به مشکل برخورد نکنید. برای مقطع ارشد نیز بهتر است زیر 25 سال داشته باشید. هر چند اگر بالای آن باشید نیز نمی توان به قطعیت گفت پذیرش ممکن نیست. برای مقطع دکترا نیز انعطاف بیشتری وجود دارد و تا سن 33 سال چندان مشکلی نخواهد بود.

شهریه در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار کم و در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های دنیا، نزدیک به هیچ است. شهروندانی که ویزایی خارج از اتحادیه اروپا و سوئد دارند، باید مبلغی حدود 3000 تا 4000 یورو در سال، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی بپردازند و برای موسسه های خصوصی نیز، هزینه ای در حدود 20000 یورو در سال درنظر گرفته شده است.

برترین دانشگاه های فرانسه

 • دانشگاه PSL 
 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه سوربن
 • مدرسه نرمال عالی لیون
 • انستیتوی علم و فناوری پاریس
 • دانشگاه ساینس پو پاریس
 • دانشگاه پاریس
 • موسسه تحقیقاتی سنترال سوبلک
 • دانشگاه تلکام پاریس تک
 • دانشگاه پاریس سود

فرهنگ کشور فرانسه

غذا خوردن در فرانسه آداب و رسوم خاص خود را دارد. اگر به مهمانی و برای سرو شام دعوت شدید، طبق یک قانون نانوشته باید حداقل 15 تا 20 دقیقه دیرتر برسید و میزبان خود را به نحوی سورپرایز کنید اما برای سرو ناهار یا موقع سرو غذا در رستوران به هیچ وجه حتی یک دقیقه هم تأخیر نداشته باشید.

 موقع غذا خوردن چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست باید باشد و تا میزبان به شما نگفته که «بفرمایید»، شروع به خوردن نکنید. دست‌ها در حین غذا خوردن نباید روی پا قرار بگیرند. نان باید تکه تکه شود و همراه غذا میل شود. برای پاک کردن ته ظرف بسته به نوع غذا باید از چنگال استفاده کرده و با یک تکه نان بر روی سر چنگال ظرف خود را تمیز کنید. بعد از اتمام غذا خوردن نیز باید چاقو و چنگال را در موقعیت ساعت 4 بر روی بشقاب بگذارید تا میزبان بداند، تمایلی به غذا خوردن بیشتر ندارید.

موقع مواجهه با دوستان و آشنایان باید دو بار گونه آنها را ببوسید که به منزله استقبال و خوش ­آمدگویی است. فقط کسانی که جزو دوستان نزدیک شما باشند را می‌توانید با اسم کوچک صدا بزنید و تا زمانی که به شما اجازه داده نشده این کاررا شروع نکنید. موقع ورود به مغازه حتما باید از صبح بخیر (عصر بخیر، وقت بخیر) خانم یا آقا و موقع خروج هم باید از خداحافظ استفاده کنید؛ در غیر این صورت بی حرمتی رخ داده است. احساس راحتی کردن با اطرافیان فقط با اعضای خانواده و دوستان نزدیک مجاز است. دوستان نزدیک انتظار دارند که همیشه به آنها در طول روز چندین بار زنگ بزنید و احوالپرسی کنید.

یکی از آداب و رسوم متنوع مردم فرانسه، عادت به پوشیدن لباس‌های شیک، مد روز و برندهای معروف است و در این مورد بیش از حد وسواس دارند. در صورتی که لباس برند نداشته باشید و یا اکثرا یک یا چند دست لباس تکراری بپوشید، رفتار خوبی با شما نخواهند داشت. مردم فرانسه معتقدند که سرچشمه هنر، مد و فشن هستند و در نتیجه همه مردم باید آن را با لباس‌ها، دستمال گردن و عطری خوشبو به همه نشان دهند و به آن افتخار کنند.

موقع خرید از مغازه و فروشگاه همیشه کیسه پلاستیکی بازیافتی یا کاغذی همراه خودتان داشته باشید یا اینکه بابت خرید آن پول بیشتر پرداخت کنید و اقلام خریداری شده را داخل آن بگذارید. فرانسوی‌ها روی این مورد بسیار حساس هستند چون ادعا دارند از پیشگامان منع مصرف پلاستیک برای حفاظت از محیط زیست هستند.

دین و زبان مردم

فرانسه کشوری سکولار است.جمهوری فرانسه بر پایه لائیسیته بنا شده‌است و آزادی دین‌ها (از جمله ندانم‌گرایی وخداناباوری) تضمین شده‌اند. قانون جدایی کلیسا و سیاست در فرانسه در 1905 به تصویب رسید و در آغاز جمهوری سوم (1940-1871) به اجرا گذاشته شد اما مذهب کاتولیک رومی , دین رسمی فرانسه پیش از انقلاب فرانسه  بود , اگرچه امروز این جایگاه را از دست داده است.

 جدایی رسمی دین و دولت در سال 1905 پدید آمد و این کار رویکرد سخت‌گیرانه جمهوریخواهان آن دوره در برابر دین و هواداری آن‌ها از لائیسیته را نشان می‌دهد.در آغاز قرن بیستم,  فرانسه کشوری با جمعیت روستایی زیاد بود که بیشتر آنان را کاتولیک‌های محافظه‌کار تشکیل می‌دادند؛ اما با گذشت یکصد سال از آن هنگام و با افزایش جمعیت شهرنشین، بیشتر جمعیت این کشور رو به سکولاریسم آوردند. به باور پژوهشگران امروزه دیگر فرانسه کشوری کاتولیک به‌شمار نمی‌رود.

پس از آیین کاتولیک، اسلام دومین دین بزرگ در فرانسه به‌شمار می‌رود و جمعیت مسلمانان ساکن این کشور بیشترین در میان همه کشورهای غرب اروپا است. این به دلیل روندهای مهاجرتی، که از دهه 1960 میلادی به این سو شدت گرفتند، از کشورهای شمال آفریقا همچون مراکش و الجزایر و تونس و نیز به میزان کمتر از کشورهای ترکیه و آفریقای غربی، پدید آمده است. زبان رسمی مردم این کشور نیز زبان باستانی فرانسوی است که از زبان های لاتین و رومی مشتق شده است و بیش از 19.71 درصد مردم اروپا به این زبان مسلط اند.

فرانسه

مهاجرت تحصیلی به
دانشگاه های فرانسه

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانشگاه های فرانسه را دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.