کشور مجارستان و همه چیز در مورد آن | تحصیل در مجارستان

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

کشور مجارستان

مجارستان، کشوری زیبا و شگفت انگیز است که در اروپای مرکزی و حوزه ی پانونی واقع شده است و از قدرت های متوسط اتحادیه اروپا محسوب میشود. این کشور حدود 9.6 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است و مساحتی 90530کیلومتری دارد. مجارستان ازشمال با اسلواکی،از جنوب با صربستان و کرواسی و از غرب نیز با اتریش هم مرز می باشد. این کشور از لحاظ منابع اقتصادی، دارای غنی ترین منابع بوکسیت بوده و در زمینه های ماشین آلات صنعتی، ابزار مهندسی و غلات صادرات گسترده دارد. همچنین در زمینه ی تحصیل، میزبان دانشجویان فراوانی در برخی از برترین های دانشگاه های خود از جمله دانشگاه بوداپست می باشد.

مجارستان برای چهار دهه به یکی از کشورهای اقماری اتحاد جماهیر شوروی به نام جمهوری خلق مجارستان بدل شد و از تاریخ 23 اکتبر 1989، با سیستم جمهوری پارلمانی دموکراتیک اداره میشود. این کشور اکنون از اعضای ناتو، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه اروپا و همچنین از کشور های حوزه شینگن می باشد. مجارستان همچنین رتبه یازدهم را در بین محبوب ترین مقاصد گردشگری اروپا در اختیار دارد. شهر بوداپست به عنوان پایتخت و یکی از مهم ترین شهرهای مجارستان، دارای پیشینه ی تاریخی بسیار غنی و امکانات رفاهی بالا می باشد. از دیگر شهرهای مهم مجارستان و دیدنی آن میتوان به میشکولتس، دبرسن، سگد و پچ یاد کرد.

مجارستان

جغرافیا و آب و هوا

این کشور به طور کلی، محصور در خشکی بوده و از لحاظ تقسیمات کشوری به 19 استان تقسیم بندی شده است. جغرافیای مجارستان اصولا با موقعیت جغرافیایی سه رود اصلی آن تعریف میشود که برگرفته از اسامی رودها، کشور را به سه قسمت فرادانوب، فراتیسا و میان دانوب تیسا تقسیم میکند که بیشتر گستره غربی کشور را احاطه کرده است.همچنین این کشور دارای مراتع و دشت های مسطح فراوانی است و بزرگترین چشمه آب گرم جهان و بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی را در خود جای داده است. از لحاظ آب و هوایی نیز مجارستان در اقلیم قاره ای مرطوب جای گرفته است و در بوم ناحیه جنگلهای مختلط پانونیایی واقع شده است.

اقتصاد کشور مجارستان

این کشور به طور کلی، محصور در خشکی بوده و از لحاظ تقسیمات کشوری به 19 استان تقسیم بندی شده است. جغرافیای مجارستان اصولا با موقعیت جغرافیایی سه رود اصلی آن تعریف میشود که برگرفته از اسامی رودها، کشور را به سه قسمت فرادانوب، فراتیسا و میان دانوب تیسا تقسیم میکند که بیشتر گستره غربی کشور را احاطه کرده است.همچنین این کشور دارای مراتع و دشت های مسطح فراوانی است و بزرگترین چشمه آب گرم جهان و بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی را در خود جای داده است. از لحاظ آب و هوایی نیز مجارستان در اقلیم قاره ای مرطوب جای گرفته است و در بوم ناحیه جنگلهای مختلط پانونیایی واقع شده است.

تحصیل در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان

بر اساس آمار، مجارستان از کشور های ارزان  اروپا می باشد. میانگین هزینه های زندگی در مجارستان بسته به نوع و محل اقامت شما بین 500 تا 700یورو متغیر است. اگر تمایل دارید در آپارتمان های اجاره ای خصوصی زندگی کنید، باید هزینه ای بین ماهیانه 275 تا635 یورو بپردازید. هزینه زندگی یک خانواده چهارنفره در کشور مجارستان بدون محاسب اجاره مسکن، 1800 یورو در ماه است.

 • هزینه یک وعده غذایی در رستوران: 5.51 یورو
 • حمل و نقل: 10 تا 15 یورو
 • قبوض مختلف: 136 یورو
 • پوشاک 53: یورو
 • ورزش و اوقات فراغت: 30 یورو
مردم مجارستان

میزان درآمد در مجارستان

بر اساس اعلام شده، توان خرید مردم در مجارستان 2 برابر کشور ایران اعلام شده که این ناشی از ل میانگین درآمد بالا و امکان اشتغال بهتر در این کشور می باشد. حداقل حقوق بستگی به عوامل مختلفی دارد که تاثیر تخصص، بیشتر از بقیه عوامل براورد شده است. در موقعیت کاریی که نیاز به هیچگونه صلاحیت و تخصص ابتدایی نیست حداقل حقوق برای یک هفته، 460 یورو می باشد در حالی که حداقل حقوق مقرر برای مشاغلی که نیاز به آموزش متوسطه دارند به مقدار600 یورو در هفته است.

برای دانشجویان شاغل که غالبا در مشاغل پاره وقت مشغول به کار میشوند 5 یورو در ساعت است  و متوسط درآمد در این کشور به طورکلی، 1350 یورو درماه است.

مزایا و معایب زندگی در مجارستان

 • مجارستان با تغییراتی که در دهه های اخیر داشته است، استراتژی های سیاسی و اقتصادی پیشرفته ای را در پیش گرفته است که موجب بالارفتن امید به زندگی در مردم و مهاجران این کشور شده است.
 • خدمات حمل و نقل عمومی هرماهه تجهیز میشوند و دسترسی بالایی به تمامی وسایل حمل و نقل و راه مختلف ارتباطی وجود دارد.
 • از بهترین ویژگی های تحصیلی سیستم آموزشی مجارستان، ارتباط پایدار و خوب دانشگاه های این کشور با سیستم آموزشی کشورهای همسایه است و این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است که دسترسی بی حد و حصری به منابع مختلف آموزشی و تحصیلی مستقل از مکان زندگیشان داشته باشند.
 • در این کشور سیستم خدمات درمانی گسترده ای با بودجه مالی کامل وجود دارد که اکثریت مردم را فارغ از سن، شغل و غیره تحت پوشش قرار میدهد و از لحاظ بیمارستانی، امکان خدمات رسانی گسترده توسط هلیکوپتر ها فراهم شده است.
 • از معایب زندگی در مجارستان، تفاوت زبان اصلی این کشور با دیگر کشورهای اروپایی است که نیازمند صرف مقدار زیادی زمان، انرژی و هزینه است. البته مردم در شهرهای بزرگی چون بودپست به زبان انگلیسی هم ارتباط برقرار میکنند اما عمده تابلوها و خدمات ارائه شده از سوی دولت به زبان مجارستانی است.
 • اگرچه هزینه تحصیل در مدارس دولتی که از کیفیت نسبتا بالایی برخوردارند اما اگر علاقه مند به تحصیل در مدارس انگلیسی زبان با برنامه های فوق برنامه دیگر هستید، باید هزینه های نسبتا گزافی پرداخت کنید.
 • میدانیم که مجارستان از کشورهای ارزان اروپایی محسوب میشود اما باید در نظر داشت که میزان حقوق به نسبت در این کشور کمتر از همسایگان خود می باشد. شما با اشتغال در مشاغل پاره وقت توانایی ساپورت کامل یک خانواده را نخواهید داشت.
دانشجویان مجارستان

تحصیل در مجارستان

مجارستان به دلیل سیاست دانشجو پذیری در سال های اخیر پذیرای دانشجویان خارجی بسیاری از سرتاسر جهان منجمله ایران بوده و می باشد. در حال حاضر بیش از سی هزار دانشجوی خارجی در مجارستان مشغول به تحصیل هستند.

ظنام آموزشی مجارستان در مقطع دبستان تحصیلات سیکل اول یا دوره اول نامیده می شود و دانش آموزان سنین 7 تا 14 سال را شامل شده که طبق متد اروپایی خود به 8 سطح تقسیم بندی می شود. سطح اول شامل کودکان سنین 6 تا 7 ساله، سطح دوم شامل کودکان سنین 7 الی 8 ساله، سطح سوم شامل سنین 8 تا 9 سال، سطح چهارم برای سنین 9 الی 10 سال، سطح پنجم شامل دانش آموزان 10 تا 11 سال، سطح ششم شامل نوجوانان سنین 11 الی 12 سال، سطح هفتم شامل سنین 12 تا 13 سال و نهایتاً سطح هشتم شامل محدوده سنی 13 الی 14 سال می باشد.

برترین دانشگاه های مجارستان

با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های مجارستان و امکانات بسیار مناسبی که در این کشور وجود دارد، در کنار هزینه های پایین زندگی، این کشور هدف بسیاری از افراد برای تحصیل و پس از آن کار و زندگی در این کشور می باشد. از نکات قابل توجه در تحصیل کارشناسی در مجارستان این می باشد که سازمان بهداشت جهانی، مدارک علمی دانشگاه های این کشور را می پذیرد و متقاضیان می توانند این مدارک را به هر کشور اروپایی که مدنظر دارند، ارائه نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مجارستان 3 الی 4 ساله بوده و مستلزم داشتن مدرک دیپلم معتبر می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان مستلزم داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو بنا بر رشته و دانشگاه مورد تحصیل می تواند زبان انگلیسی و یا آلمانی را حین تحصیل فرا بگیرد. دانشجو در دوره لیسانس اجازه کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته را خواهد داشت. البته در ایام تعطیل امکان به صورت تمام وقت فراهم است.

برخی از برترین دانشگاه های مجارستان

 • دانشگاه آندراسی بوداپست
 • دانشگاه کوروینوس بوداپست
 • دانشگاه استرهازی کارولی
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه پج
 • دانشگاه سگد
تحصیل در مجارستان

فرهنگ کشور مجارستان

مجاری مردمی سخت کوش هستند با میل به بقای بالا. فرهنگ مجارستان به خاطرزندگی اقوام متفاوت در آن فرهنگ متنوع و وسیعی است . پیدا کردن یک اخلاق وشخصیت رایج در بین قومیت های مختلف این کشور کار دشواری میباشد. زمینه ‌های گوناگون متعددی پشت مردم این کشور وجود داشته که همین سبب تفاوت‌ های مختلف آنها می‌ شود. این تنوع از زمان استقرار مجارها در حوضه کارپات شروع شد و در آن زمان آن ها عادت به زندگی با اقوام قبلی همان سر زمین داشتند و حتی بعضی با تارتارها، ترک ها و بسیاری اقوام دیگر نیز کنار آمدند. همه این عوامل سبب مشاهده زمینه‌ هایی از ترک ‌ها ، اسلواکی ‌ها ، آلمانی ‌ها ، کروات ‌ها ، صربی‌ ها ، یهودیان ، روس ‌ها یا حتی رومانیایی در این سرزمین شده است ، حتی در زبان این کشور نیز اشاراتی از واقعیت گفته شده را به وضوح می‌ توانید ببینید.

ویژگیهای مشترک

به طور مردم این کشور احترام خاصی برای بانوان و سالماندان یا اجداد خود قائل اند. مجارها بسیار هنرمند اند و علاقه زیادی به موسیقی، شعر و ادبیات، هنر، شطرنج، علم و ریاضیات هستند.

معنوعیت

مردمان این سرزمین بسیار خدا ترس اند ولی خیلی از مرگ هراسی ندارند زیرا در فرهنگ آنها این بخشی از سرنوشت و طبیعی میدانند. برای آن ها فلسفه، عرفان و زندگی پس از مرگ بی معنی است و اعتقاد خاصی به آن ندارند.

 ورزش

 مجاری به ورزش هایی مثل شمشیر بازی , کشتی , دو و میدانی , واترپلو , قایق رانی و شنا , به خوبی در جهان شناخته شده اند  و می درخشند.

خانواده

مردم مجارستان ارزش‌ خاصی برای خانوادگی خود قلئل اند و می ‌توان گفت که مرکز ساختار اجتماعی این کشور را خانواده می ‌سازد و برای اعضای خانواده خود حمایت مالی و احساسی بسیاری می کنند. در مجارستان نسل‌ های خانواده ‌های بزرگ با هم زندگی می کنند و اکثرا همدیگررا حمایت میکنند و هوای همدیگر را دارند ، معمولا یک خانواده معمول در مجارستان از والدین ، پدربزرگ ‌ها و مادربزرگ‌ ها و اغلب دو فرزند تشکیل می شود .

زنان

همچنین زنان مجار مادرهای فداکار و همسرهای وظیفه شناسی برای هم هستند و معمولا در زمینه حمایت از خانواده تابع ارزش ‌های سنتی خود جلو می روند.

آن ها به شیرینی پزی علاقه دارند و شیرینی های حرفه ای هستند . در این کار و همچنین در آشپزی شهرت جهانی دارند.

روابط اجتماعی

مردم این کشور به منظور تقویت روابط  احساسات بین یکدیگر زمان طولانی صرف یکدیگر میکنند. به این منظور میتوانید هر زمان روی دوستان مجارستانی خود حساب کنید و متقابلا آن ها نیز این انتظار را از شما خواهند داشت.

مجاری ها روابط را مانند یک سرمانه اجتماعی ارزشمند میبینند بسیار برای آن ارزش قائل اند وآن را تقویت میکنند .

همچنین آن ها علاقمند به پرسیدن سوالات شخصی هستند پس اگر دوست شما چنین سوالی از شما پرسید تعجب نکنید.

واحد پول

واحد پول مجارستان فورینت HUF می باشد.

دین و زبان مردم مجارستان

مجاری زبان رسمی این کشور است .

زبان مجاری به خانواده فینو – یوگریک  Fino_Ugric متعلق می باشد. 

طبق آماری که توی سال 2011 انجام شده۹٬۸۹۶٬۳۳۳ تعداد از جمعیت این کشور یعنی چیزی حدود 99,6% از کشور به زبان مجاری صحبت میکنند , حدود ۹٬۸۲۷٬۸۷۵ نفر یعنی 90% از این تعداد این زبان را به عنوان زبان اول خود استفاده میکنند . ۶۸٬۴۵۸ بقیه به انوان زبان دوم .

55% از مجاری ها کاتولیک هستند , حدود یک میلیون یهودی در این کشور زندگی میکند و حدود 15% درصد هیچ مذهبی ندارند .

مذهب در مجارستان آزاد است و قانونی در زمینه محدودیت دینی برای آن وضع نشده است .

مردم مجارستان

مهاجرت تحصیلی به
دانشـگاه های مجارستان

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانشگاه های مجارستان را دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.