مشاوره آنلاین انتخاب رشته ارشد 1401 با دکتر حمیدرضا فراگردی | فرااپلای

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

مشاوره تخصصی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1401

اگه شما هم توی انتخاب رشته کارشناسی ارشدتون نیاز به مشاوره دارید و تصمیم به اپلای کردن و گرفتن بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری گرفتید، فرا اپلای اینجاست که یه مشاوره عالی بهتون بده که بهترین رشته و دانشگاه رو برای کارشناسی ارشدتون انتخاب کنید!

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

هر ساله زمان انتخاب رشته ارشد را سازمان سنجش مشخص می‌ کند، گرچه سال گذشته بخاطر شرایط کرونایی کشور، انتخاب رشته در ماه شهریور انجام شد. امسال طبق اطلاعیه سازمان سنجش ، زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ از یکم تا چهارم تیرماه خواهد بود.

اما قبل از انجام هر کاری حتما دفترچه انتخاب رشته را تهیه و به طور کامل و دقیق مطالعه نمایید. اول از همه بهتر است که به بررسی نکات مهم کارنامه بپردازیم:

  • اولین بخش از کارنامه شما بخش درصد دروس مجموعه امتحانی است که برای اینکه افراد بتوانند در مورد تک‌تک دروس خود اطلاع داشته باشند که می‌توانند در صورت مشکل به آن اعتراض کنند.
  • بخش دوم ” وضعیت داوطلب در هر کد ضریب ” است اما با استفاده از این بخش چگونه باید بفهمیم که شانس قبولی ما چقدر است؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که دانشگاه‌ های مدنظر خود را بررسی کنید و ببینید سال‌ های قبل آخر تراز و رتبه قبولی چند بوده است.
مشاوره انتخاب رشته ارشد

چگونه به درستی انتخاب رشته ارشد را انجام دهیم؟

  • دقیقا زمانی که دفترچه انتخاب رشته توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود، همراه با آن فرم انتخاب رشته نیز ارائه خواهد شد. در این فرم شما امکان انتخاب 100 رشته محل را خواهید داشت.
  • دقت کنید که سیستم آنالیز اطلاعات سازمان سنجش به‌صورت‌ خودکار رشته محل های انتخابی  شما را براساس اولویت چینش بررسی می‌کند، درصورتی‌که اولویت شما توسط افراد با رتبه بالاتر انتخاب  نشده باشد  یا ظرفیت خالی داشته باشد، به شما تعلق خواهد گرفت و دیگر کد رشته های انتخابی مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

ملاک‌ های مهم در انتخاب رشته ارشد

زمان انجام انتخاب رشته باید حتما چند ملاک زیر را مد نظر داشته باشید.

اعتبار علمی دانشگاه

حتما به رتبه دانشگاه موردنظر خود توجه داشته باشید، زیرا تحصیل شما و کسب علم و دانش شما قرار است در آن محیط صورت بگیرد پس باید دانشگاهی را انتخاب کنید که به شما در این زمینه بیشترین دانش و تخصص را منتقل کند. می‌توانید از طریق جستجوی اینترنتی با مشخصات و ویژگی‌های بارز دانشگاه‌ها آشنا شوید تا انتخاب درست‌تری داشته باشید.

موقعیت فیزیکی دانشگاه

بسیاری از دواطلبان ترجیح می‌دهند که در نزدیکی محل سکونت خود تحصیل کنند. بهتر است در زمان انتخاب رشته اولویت خود را دانشگاه‌هایی قرار دهید که از نظر لوکیشن به محل زندگی شما نزدیک‌تر هستند. زیرا اگر شما متاهل یا شاغل باشید، تحصیل در مکانی دور از محل سکونتتان می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

معمولا داوطلبان اولویت‌های اول را به انتخاب دانشگاه‌های روزانه شهر خود و سپس شبانه و پیام نور و غیرانتفاعی و… قرار می‌دهند، در نهایت اگر شانس قبولی در دانشگاه‌های شهر محل سکونت داوطلب کم باشد می‌تواند دانشگاه‌ های شهرهای دیگر را نیز انتخاب کند. البته در مواردی داوطلب برای تحصیل در یک دانشگاه معتبرتر اولویت‌بندی خود را براساس نزدیکی به محل سکونت تنظیم نمی‌ کند ‌.

امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه

حتما دفترچه را به دقت مطالعه کنید تا درمورد امکانات رفاهی دانشگاه‌های موردنظر آگاهی کامل داشته باشید. زیرا انتخاب دانشگاهی در شهر دیگر بدون خوابگاه می‌تواند  هزینه‌های اضافی  زیادی را به شما تحمیل کند، بهتر است قبل از ثبت  کد رشته محل انتخابی حتما به توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه‌های جانبی مانند هزینه مسکن، ایاب و ذهاب  و… توجه کنید.

 

چقدر دیگه فرصت داریم؟!

نتایج کنکور ارشد سال 1401، یکشنبه 29 خرداد اعلام شد و طبق اطلاعیه سنجش، دفترچه انتخاب رشته روز چهارشنبه مورخه 1 تیر 1401 در سایت سازمان سنجش بارگذاری خواهد شد و شما از زمان انتشار دفترچه تا مورخه 7 تیر 1401 ساعت 24:00 فرصت خواهید داشت که انتخاب رشته خود را در سایت سازمان سنجش انجام دهید.

طــبقه بندی دانــشگاه هــا
جهت انتخاب رشته کنکور ارشد

(مخصوص رشته فنی و مهندسی)

ارتباط انتخاب رشته ارشد و اپلای دکتری

اگر قصد اخذ پذیرش و یا دریافت  بورسیه در مقطع دکتری را دارید، باید دقت بیشتری برای انتخاب رشته ارشد به خرج دهید. همانطور که می‌دانید هر اندازه که رزومه علمی شما غنی‌تر و دانشگاه محل تحصیل ارشد شما معتبر تر باشد، شانس اپلای افزایش می‌یابد. در هنگام انتخاب رشته ارشد رشته هایی را انتخاب کنید که در کشور مقصد  پذیرش ساده‌تری دارند. علاوه بر انتخاب رشته درست، باید دانشگاه معتبری را انتخاب کنید. اگر دانشگاه شما رتبه علمی بالاتری داشته باشد، احتمال شرکت در طرح‌های پژوهشی بزرگ، ارائه پروپوزال و توصیه‌ نامه معتبر و در نهایت ایجاد یک رزومه علمی قوی افزایش می یابد. بنابراین برای داشتن یک رزومه تحصیلی خوب و اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های برتر بین‌ المللی لازم است قبل از اقدام به انتخاب رشته اطلاعات جامعی درباره رشته، دانشگاه و کشور مورد نظرتان برای اپلای کسب کنید. انتخاب رشته هدفمند  در راستای  اپلای دکتری کار شما برای دریافت پذیرش را تا حد زیادی آسان‌تر می کند.

نکات کلیدی برای دوستانی که قصد بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری دارند و باید به آن در انتخاب رشته کنکور ارشد توجه کنند.
سوال : انتخاب رشته باید بر اساس دانشگاه صورت گیرد یا بر اساس رشته؟
پاسخ : جواب این سوال ترکیبی است، ما ابتدا دانشگاه ها را به چند گروه مختلف تقسیم بندی میکنیم و در مرحله بعد در هر گروه دانشگاهی بر اساس رشته انتخاب رو انجام میدیم.
به این صورت که در گروه اول دانشگاهی، اول همه ی رشته های مورد نظرمون رو انتخاب میکنیم و بعد به سراغ گروه دوم دانشگاهی میریم و به همین صورت ادامه میدهیم.
نکته : گروه بندی دانشگاهی به این معنی است که انتخاب میان دانشگاه های یک گروه خیلی اهمیت نداشته و در یک گروه به صورت رشته محور انتخاب میکنیم.
سوال : دسته بندی و گروه بندی دانشگاه را باید چگونه انجام دهیم؟
پاسخ : تیم مشاوران آکادمی فرااپلای با توجه به میزان موثر بودن دانشگاه ها در پروسه اپلای آن ها را در 7 گروه، گروه بندی کرده که توصیه فرااپلای انتخاب بین 6 گروه اول است و انتخاب از گروه 7 ام توصیه نمیشود.اگر احتمال قبولی شما فقط در گروه هفتم میباشد بهتر است به فکر کنکور مجدد و یا اپلای در مقطع ارشد باشید. توجه کنید که اگر طبق این روش پیشنهادی اقدام کنید مسیر گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری برای شما هموار تر میشه.

فرا اپلای در این زمان سرنوشت ساز کنار شماست.

اگر در این مسیر به مشاوره بیشتر نیاز داشتید فرااپلای امکان استفاده از اساتید دانشگاهی و محققین برتر اروپا را برای شما فراهم کرده است.

پاسخ به سوالات شما؟!

پردیس‌ های دانشگاهی به چه معناست؟

پردیس به شعباتی از دانشگاه‌های روزانه گفته می‌شود با این تفاوت که باید برای تحصیل خود هزینه پرداخت کنید که البته این هزینه معمولا از شهریه دوره شبانه بیشتر است، اما نگران کیفیت آموزشی نباشید زیرا هیچ تفاوتی بین پردیس و دانشگاه اصلی از نظر اساتید و آموزش‌ها وجود ندارد. البته بهتر است بدانید که هنگام فارغ‌التحصیلی در مدرک شما واژه “پردیس” ذکر خواهد شد!

ارشد نوبت دوم شبانه چیست و چه معنایی دارد؟

گاهی بعضی از دانشجویان ممکن است با شنیدن ” نوبت دوم ” به این فکر کنند که دانشگاه آن‌ها از ترم دوم شروع خواهد شد اما غلط است. نوبت دوم نام دیگر دوره شبانه است و زمان شروع کلاس‌ها همان مهرماه خواهد بود و از نظر کیفیت تحصیلی نیز با دوره روزانه هیچ تفاوتی نخواهد داشت و حتی ممکن است بعضی از کلاس‌های شما با دوره‌های روزانه نیز برگذار شود. تنها تفاوت در پرداخت شهریه است که دانشجویان دوره شبانه یا نوبت دوم ارشد ملزم به پرداخت شهریه متناسب با رشته خود هستند.

با رتبه من، احتمال قبولی‌ام چقدر است؟

این موضوع به عامل مهمی مانند انتخاب رشته نفرات با رتبه بالاتر از شما بستگی دارد. به این صورت که احتمال قبولی شما به اشتباهات انتخاب رشته نفرات برتر از شما و اولویت‌های انتخابی آن‌ها بستگی دارد.

خطاهای معمول در انتخاب رشته ارشد کدام موارد هستند؟

انتخاب رشته با رتبه‌ای که واقعی نباشد. انتخاب رشته با بدبینی. کسانی که با بدون توجه به رتبه خود و صرفا براساس خوش‌بینی و تفکر رویایی انتخاب رشته می‌کنند.

برای کسانی که رتبه خوبی ندارد کدام دانشگاه بهتر است؟

تصور عموم بر این است که زمانی که داوطلب رتبه پایینی دارد، باید اولین کاری که انجام می‌دهد انتخاب دانشگاه‌هایی شبانه، غیرانتفاعی و مجازی است که کار اشتباهی است. بهتر است اول از همه انتخاب رشته ارشد را با انتخاب رشته‌های روزانه شروع کنیم و بعد شبانه و… زیرا همیشه رتبه ملاک قبولی شما نیست و این به نوع و اشتباهات انتخاب نفرات با رتبه بالاتر نیز بستگی دارد.

چه چیزی توی این مشاوره آموزش میبینیم؟

رزرو وقت مشاوره انتخاب رشته ارشد 1401

ما قادر به پردازش پرداخت شما نیستیم. لطفا مجددا تلاش کنید.
از درخواست شما متشکریم!
رزرو شما انجام شد و مشخصات برای شما پیامک شد. (توجه فرمائید در صورتی که پیامک تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید پیامک را دریافت نخواهید کرد و باید با شماره های اعلام شده تماس بگیرید) جلسات آنلاین: لطفا در زمان مقرر با ID اسکایپی که برای شما پیامک شد تماس صوتی بگیرید! جلسات حضوری: لطفا در زمان مقرر به آدرس دفتر مراجعه فرمائید. در صورتی که هر گونه سوالی داشتید میتوانید با شماره 09367318002 تماس بگیرید!

مشاوران فرا اپلای

دکتر حمید رضا فرا گردی

مشاوره اپلای دکتر فراگردی
دکتر محمدرضا آزادی

دکتر محمدرضا آزادی

آیا مشاوره فقط مجازی است؟

خیر، امکان رزرو وقت مشاوره حضوری نیز در زمان هایی که مشاور مربوطه ایران باشد وجود دارد.

آیا در طول مشاوره دوره های آموزشی تکمیلی معرفی میشود؟

بله، در صورت نیاز دوره های آموزشی مناسب معرفی میشود.

قوانین بازپرداخت هزینه چیست؟

در صورت تقاضا برای لغو رزرو مشاوره چنانچه 24 ساعت قبل از زمان مشاوره باشد، امکان لغو و بازپرداخت هزینه مشاوره وجود دارد.

گزینه های پرداخت من چه هستند؟

پرداخت به صورت نقدی از طریق درگاه پرداخت سایت فرااپلای میباشد و در صورت داشتن کد تخفیف مبلغ آن از مبلغ کل دوره کسر خواهد شد. 

در صورت ایجاد مشکل در سامانه پرداخت بانکی میتوانید هزینه مشاوره را به صورت کارت به کارت به شماره کارت 

6104338800283604 به نام هوشمند رایانش روندگستر 

واریز شود و رسید آن به شماره 09367318002 ارسال گردد.

امکان جا به جایی زمان مشاوره وجود دارد؟

در روز های غیر از شنبه و یکشنبه که دفتر مجموعه فرااپلای تعطیل است حداکثر تا 24 ساعت قبل از زمان رزرو شده برای مشاوره امکان تغییر ساعت آن از طریق تماس با دفتر فرااپلای وجود دارد. اما پس از آن امکان تغییر زمان وجود نداشته و عدم شرکت در زمان مشاوره به منزله لغو آن بوده و هزینه ای عودت نمیگردد.