تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا - فرا اپلای

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

کانادا با پذیرش بیش از نیم میلیون دانشجوی بین المللی در رشته های تحصیلی مختلف، سالانه تعداد زیادی فارغ التحصیل در رشته های فنی مهندسی نیز تحویل کشور و جهان می دهد و دانشجویان بین المللی مهندسی در کانادا بهترین فرصت ها را برای تحصیل در دانشگاه های مطرح جهانی دارند. دانشگاه های فنی مهندسی کانادا به تحقیقات برجسته خود شهرت دارند که رشته های مهندسی مانند برق، الکترونیک، مکانیک و … را ارائه می کنند و دانشجویان با تحصیل در این رشته ها فرصت شرکت در پروژه ها و آزمایشات هیجان انگیز متعددی را دارند. در ادامه این مطلب از سایت فرا اپلای همراه ما باشید تا درباره تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا اطلاعات مفیدی را کسب کنید. بهترین دانشگاه های فنی مهندسی ارائه دهنده رشته برق را نیز در این مطلب معرفی خواهیم کرد.

درباره رشته مهندسی برق در کانادا

با تحصیل در رشته مهندسی برق کانادا، ترکیبی از طراحی و کار آزمایشگاهی را یاد می گیرید و این ترکیب تئوری و کاربرد عملی به شما کمک خواهد کرد که مفاهیم را تجسم کنید و ایده های خود را در موقعیت های واقعی به کار بگیرید.

مهندسان برق با سیستم های الکتریکی و الکترونیکی در مقیاس های بزرگ مانند کنترل موتور و تولید و انتقال نیرو سر و کار دارند و از طیف گسترده ای از فناوری ها، از روشنایی و سیم کشی ساختمان ها، طراحی لوازم خانگی، سیستم های مخابراتی، نیروگاه های برق و ارتباطات ماهواره ای استفاده می کنند.

توسعه و طراحی سیستم ها و مدارهای الکترونیکی از ویژگی های شغلی مهندس برق است و در خط مقدم زمینه های متنوع و هیجان انگیز فناوری از جمله طراحی تبلت یا گوشی هوشمند، فناوری پیشرفته پزشکی شامل دستگاه های تصویربرداری CT ،MRI و PET ،ECG و مانیتور فشار خون و … قرار دارند.

رشته مهندسی برق در کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود که زبان تحصیل در اکثر دانشگاه های ارائه دهنده این رشته، به زبان انگلیسی است. دانشگاه های کانادا به نسبت بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان، هزینه تحصیل پایین تری دارند بنابراین شما با پذیرش در دانشگاه های کشور کانادا علاوه بر آنکه به یکی از برترین سیستم های آموزشی جهان دسترسی پیدا خواهید کرد، هزینه تحصیل معقولی نیز خواهید داشت.

چرا تحصیل مهندسی برق در کانادا

کانادا همواره به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی و تحصیل رتبه بندی می شود و جزو 10 کشور اول از نظر کیفیت زندگی است. با تحصیل در دانشگاه های فنی مهندسی کانادا، تحصیلات معتبر بین المللی را زیر نظر برترین اساتید جهان را خواهید داشت که تحصیلات و مدرک عالی منجر به شغل و آینده کاری عالی شما خواهد شد.

در سطح دانشگاهی، از میان هر 5 دانشگاه کانادا 2 دانشگاه اعتبار بین المللی دارند و 10 دانشگاه از 250 دانشگاه برتر جهان را کانادا در خود جای داده است.

علاوه بر موقعیت عالی دانشگاه های کانادا در جهان، این کشور از امن ترین کشورهای جهان برای دانشجویان بین المللی نیز محسوب می شود و دانشجویان از استاندارد زندگی بالایی برخوردار هستند. کانادا بهترین کشور برای زندگی و ورود به شغل است و 4 شهر از 100 بهترین شهرهای دانشجویی جهان، در کانادا قرار دارند.

به جزء موارد فوق، دانشجویان بین المللی کانادا امکان اشتغال به کار همزمان با تحصیل را دارند ولی نباید ساعت کاری هفتگی آنها بیش از ساعت مجاز تعیین شده باشد (حداکثر 20 ساعت در هفته). ضمن اینکه پس از فارغ التحصیلی، فرصت های شغلی متنوعی با درآمد مناسب پیش روی شما قرار خواهند داشت.

گرایش های رشته مهندسی برق در کانادا

رشته مهندسی برق در کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود که شما وارد هر گرایشی از این رشته شوید، پس از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک خود می توانید در صنایع بسیار گسترده ای مشغول به کار شوید.

 • گرایش الکترونیک
 • گرايش کامپیوتر های دیجیتال
 • گرایش مهندسی قدرت
 • گرايش مخابرات
 • گرایش سیستم های کنترل
 • گرايش مهندسی فرکانس های رادیویی
 • گرایش پردازش سیگنال
 • گرايش تجهیزات
 • گرایش میکروالکترونیک

دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی برق

اکثر دانشگاه های فنی مهندسی کانادا رشته مهندسی برق را ارائه می دهند که در ادامه آنها را معرفی کرده ایم :

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو با رتبه 149 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کانادا به شمار می رود که علاوه بر ارائه رشته های مهندسی، در زمینه های تجارت، ریاضیات، هنر، محیط زیست و … بیش از 100 رشته تحصیلی دارد.

زبان رسمی تحصیل در دانشگاه واترلو انگلیسی است و دانشجویان بین المللی باید با ارائه مدرک زبان معتبر، به دانشگاه اثبات کنند که مهارت های زبان انگلیسی آنها برای تحصیل در دانشگاه کفایت می کند. این دانشگاه بیش از 50 هزار دانشجو در رشته های تحصیلی مختلف دارد و در شهر واترلو، 110 کیلومتری غرب تورنتو، بزرگترین و پویاترین شهر کانادا واقع شده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز یکی از بهترین گزینه ها جهت تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا برای دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه در سطح بین المللی به برتری در آموزش و تحقیق شناخته شده است و بیش از 68 هزار دانشجو از بیش از 140 کشور جهان را شامل می شود.

تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا همچون دانشگاه واترلو به زبان انگلیسی امکان پذیر است و شما برای پذیرش در این دانشگاه باید مدرک زبان تافل یا آیلتس که معتبر در سطح بین المللی هستند، ارائه دهید. همچنین رتبه دانشگاه مذکور در آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، رتبه 46 بوده است.

دانشگاه کارلتون

در میان برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی برق، دانشگاه کارلتون نیز قرار دارد که یک دانشگاه پویا با زمینه های تحقیقاتی متعدد در رشته های مختلف است. دانشگاه کارلتون دارای بیش از 23 هزار دانشجو از بیش از 100 کشور جهان است که تحصیل در اکثر رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد.

دانشکده فنی مهندسی دانشگاه کارلتون از مهم ترین دانشکده های این دانشگاه است که دارای آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهز، پیشرفته و به روز می باشد. همچنین دپارتمان مهندسی الکترونیک دانشگاه کارلتون دارای اتاق های بدون اکو با قابلیت عدم ارسال امواج صوتی به بیرون، آزمایشگاه‌ های فوتونیک، و دیگر آزمایشگاه ‌های تخصصی این رشته می باشد که دسترسی به برترین امکانات آموزشی دنیا را برای دانشجویان رشته برق و الکترونیک فراهم ساخته است.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از دانشگاه های پیشرو در زمینه تحقیقات در جهان است و به برتری آموزش در زمینه های مهندسی، علوم انسانی، هنر، علوم بهداشتی و … شهرت دارد. طبق رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، رتبه دانشگاه آلبرتا در جهان 126 است و این دانشگاه برترین دانشجویان بین المللی با رزومه قوی را جذب می کند.

این دانشگاه بیش از 400 رشته تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در 18 دانشکده ارائه می کند و دارای بیش از 100 سال سابقه تحصیل و بیش از 250 هزار فارغ التحصیل می باشد.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو با رتبه 26 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، از برترین دانشگاه های کانادا در حوزه مهندسی است که رشته مهندسی برق را نیز ارائه می کند. این دانشگاه در سال 1827 تاسیس شده است و به یک دانشگاه پیشرو در زمینه های یادگیری، کشف و خلق دانش در کانادا تبدیل شده است.

زبان آموزش و آزمون در دانشگاه تورنتو، انگلیسی است و شما برای پذیرش در این دانشگاه باید توانمندی و مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل نیز یکی از برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی برق است که رتبه 27 را در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS به خود اختصاص داده است. سالانه هزاران دانشجو از بیش از 150 کشور برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می کنند و بیشترین تعداد دانشجویان دکتری در میان دانشگاه های تحقیقاتی کانادا را دانشگاه مک گیل به خود اختصاص داده است.

شهرت دانشگاه مک گیل به 50 مرکز و موسسه تحقیقاتی، بیش از 400 رشته تحصیلی، تاریخ غنی و شبکه فارغ التحصیلان پر رونق با 250000 نفر در سراسر جهان است و دانش آموختگان این دانشگاه به شدت مورد توجه کارفرمایان قرار دارند به طوری که بیش از 95 درصد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی این دانشگاه، جذب کار می شوند.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

شهریه رشته مهندسی برق در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند، برای تحصیل در دانشگاه مد نظر خود دچار تردید هستند زیرا فکر می کنند شهریه دانشگاه بسیار گران است و بودجه کافی برای ادامه تحصیل ندارند.

هزینه تحصیل در کانادا ممکن است از 7 الی 50 هزار دلار با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه مد نظر شما متغیر باشد ولی شما باید به عنوان یک دانشجوی بین المللی برنامه های کمک مالی دانشگاه های کانادا را بررسی کنید. بسیاری از دانشگاه های کانادا شرایطی را همچون تخفیف شهریه، بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و … برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند که شاید شما هم بتوانید از این تسهیلات بهره مند شوید.

اما هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا بسته به عوامل مختلفی همچون مقطع، رشته، نوع دانشگاه و … متغیر است و میانگین شهریه در مقطع کارشناسی رشته های مهندسی حدود 21 هزار دلار در سال است. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد میانگین شهریه دانشگاه های کانادا برای رشته های مهندسی حدود 18 هزار دلار در سال می باشد.

علاوه بر هزینه تحصیل، برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید هزینه خوابگاه خود را نیز در نظر داشته باشید. اسکان دانشجویان بین المللی در خوابگاه های دانشگاه سالانه 3000 الی 7500 دلار هزینه دارد و اگر دانشجو قصد اقامت در خوابگاه های خصوصی را داشته باشد باید سالانه حدود 8500 دلار باید بپردازد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته مهندسی برق در کانادا

برای پذیرش در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های کانادا نیازمند ارائه مدارکی هستید که به شرح زیر می باشند :

مقطع کارشناسی

 • مدرک دیپلم + مدرک پیش دانشگاهی
 • گذراندن دروس پیش نیاز دروس ریاضیات سال اخر همچون درس جبر، حسابان، فیزیک، شیمی و زبان انگلیسی
 • مدرک زبان مورد تایید
 • ریز نمرات
 • رزومه اپلای
 • انگیزه نامه
 • مدارک اثبات کننده توانمندی مالی شما
 • و …

مقطع کارشناسی ارشد

 • مدرک لیسانس رشته مهندسی برق، الکترونیک یا رشته های مرتبط با حداقل نمره تعیین شده توسط دانشگاه
 • مدرک زبان معتبر
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه شغلی
 • مدارک اثبات کننده توانمندی مالی شما
 • مدارک مربوط به مقالات علمی چاپ شده، سوابق علمی، پژوهشی و تحقیقاتی و …
 • و …

مقطع دکتری

 • مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته برق یا رشته های مرتبط
 • مدرک زبان مورد تایید با حداقل نمره لازم
 • مدارک اثبات کننده توانمندی مالی شما برای تحصیل و زندگی در کانادا
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه شغلی
 • ریز نمرات
 • مدارک مربوط به سوابق علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و …
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • و …

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

 

شرایط شغلی رشته مهندسی برق در کانادا

مهندسان برق در کانادا شرایط شغلی مناسبی دارند و می توانند در هر صنعتی از جمله صنعت انرژی، حمل و نقل، ساخت و ساز و در بخش های مختلفی حتی آزمایشگاه ها مشغول به کار شوند.

تحقیق، طراحی، توسعه، آزمایش یا نظارت بر ساخت و نصب تجهیزات الکتریکی، قطعات یا سیستم های تجاری، صنعتی، نظامی و … از زمینه های کاری پیش روی مهندسان برق در کاناداست و در طیف وسیعی از عناوین شغلی از جمله مشاغل زیر، امکان اشتغال به کار با مدرک مهندسی برق وجود دارد.

 • مهندس مدار
 • مهندسی طراح
 • مهندس کنترل برق
 • مهندسی طراحی برق
 • مهندس برق
 • مهندسی پروژه برق
 • مهندس قابلیت اطمینان ابزار دقیق و برق
 • مهندس سیستم های قدرت
 • مهندسی پروژه
 •  و …

مهندسان برق بر روی پروژه های مختلفی مشغول به کار هستند، از رایانه ‌ها، ربات‌ ها، تلفن‌ های همراه، کارت‌ ها و رادار گرفته تا سیستم‌ های ناوبری، سیم‌ کشی و روشنایی در ساختمان ‌ها، و انواع دیگر سیستم‌ های الکتریکی و …

فردی که به عنوان مهندس برق در کانادا کار می کند حدود 116000 دلار کانادا در سال درآمد دارد که البته کمترین میزان حقوق در این شغل حدود 58 هزار دلار و بیشترین میزان درآمد نیز حدود 180 هزار دلار در سال است.

تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا

سخن آخر

شما عزیزان با مطالعه این مطلب از شرایط کلی تحصیل رشته مهندسی برق در کانادا و دانشگاه های برتر ارائه دهنده این رشته در کانادا مطلع شدید. اگر قصد دارید به هدف تحصیل، به کشور کانادا مهاجرت کنید اما نیازمند راهنمایی بیشتری در زمینه های مشاوره اپلای، نحوه دریافت ویزای تحصیلی، نحوه ترجمه و ارسال مدارک و … هستید می توانید برای دریافت راهنمایی کامل با مشاوران مجموعه فرااپلای تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *