کشور نیوزلند و همه چیز در مورد آن | تحصیل در نیوزلند

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

کشور نیوزلند

 کشور نیوزیلند، در جنوب غربی اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور از دو جزیره بزرگ جزایر کوچک تشکیل شده و مناطق خودمختار نیووی، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می‌گیرد. این کشور فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به‌طوری‌که استرالیا که نزدیکترین همسایه این سرزمین است، در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد و دریای میان این دو کشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند. نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد و در زمره کشورهای توسعه‌یافته و متمول قرار می‌گیرد و در سال 2013 هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده‌است. این به این معناست که میتواند گزینه بسیار خوبی برای مهاجرت و سرمایه گذاری باشد.

نیوزیلند در یک نگاه

این کشور مدت زیادی نظیر 80 میلیون سال از خشکی‌های دیگر زمین جدا بوده‌است و این موجب شده تا این کشور،  یکی از آخرین سرزمین‌هایی باشد که انسان پا به آن گذاشته است. بر اساس سرشماری ها و آمار، حدود 75% از جمعیت چهار و نیم میلیون نفری نیوزیلند اروپایی‌تبار هستند و مائوری‌ها با 15% جمعیت، بزرگ‌ترین اقلیت قومی این کشور را شکل می‌دهند. آسیایی‌ها نیز نزدیک به 12% و ساکنان جزایر اقیانوسیه بیش از 7% جمعیت این کشور را شامل می‌شوند. درباره فرهنگ نیوزیلند نیز خوب است بدانید که آمیزه‌ای از فرهنگ مائوری و نخستین مهاجران بریتانیا است که با ورود بیشتر مهاجران از نقاط دیگر دنیا متنوع‌تر شده‌است. انگلیسی و مائوری دو زبان رسمی این کشور هستند و انگلیسی زبان رایج کشور محسوب می‌شود.

 

جغرافیا و آب و هوا

بررسی جغرافیای نیوزیلند نشان می‌دهد این کشور، 23 میلیون سال پیش و زمانی که قاره ‌ها توسط نیروهای آتشفشانی از اقیانوس سر برآورده‌اند، ایجاد شده است و در حال حاضر بیش از 50 آتشفشان دارد که برخی از آنها هنوز فعال هستند. بلندترین قله نیوزیلند یعنی کوه کوک در جزیره جنوبی واقع شده است و ارتفاعی برابر با 3754 متر دارد. مردم محلی این قله را، Cloud Piercer می‌نامند. 

به لحاظ سرزمین جغرافیایی نیز، کشور نیوزیلند، سرزمین تضادها و دارای تنوع اقلیمی بسیاری است. آتشفشان‌های فعال، غارهای تماشایی، دریاچه‌های یخچالی عمیق، دره‌های سرسبز، آبدره‌های خیره‌ کننده، سواحل شنی گسترده و قله‌های دیدنی پوشیده از برف آلپ جنوبی، همه به جذابیت و زیبایی مناظر نیوزیلند افزوده‌اند. اصلی‌ترین مناطق شهری نیوزیلند عبارت است از: اوکلند که در شمال جزیره شمالی واقع شده است و مرکز اصلی صنعتی و مرکز اقتصادی نیوزیلند است؛ همیلتون که مرکز منطقه کشاورزی وایکاتو است؛ ولینگتون که در مرکز جنوبی جزیره شمالی واقع شده است و پایتخت سیاسی نیوزلند است؛ کرایست چرچ که در مرکز جزیره جنوبی واقع شده است و دومین منطقه صنعتی بزرگ نیوزیلند است، و در نهایت دنیدن که دورترین نقطه جنوبی نیوزیلند است.

اقتصاد کشور نیوزیلند

نیوزلند دارای رده 53 بزرگترین اقتصاد ملی در جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و رده 68 اقتصاد جهان از نظر توازن قدرت خرید می باشد. نیوزلند همچنین دارای یکی از جهانی ترین اقتصادها است و به طور عمده بستگی به تجارت بین المللی با استرالیا، اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، کره جنوبی، ژاپن و کانادا دارد. توافقنامه روابط اقتصادی جدید نیوزلند با استرالیا به این معنی است که اقتصاد هم طراز با استرالیا است. یک قدرت منطقه ای و در حال ظهور، نیوزیلند نسبت به اندازه و جمعیت آن دارای تولید ناخالص داخلی بسیار زیادی است. بر اساس داده های آماری، نیوزلند  دارای یکی از متنوع ترین بخش خدمات و محصولات می باشد. طبق آمار در سال 2013 حدود 65 درصد از تولید ناخالص ملی را صنایع تولیدی از جمله محصولات آلومینیومی،محصولات غذایی، صنایع فلزی، چوب و صنعت کاغذ سازی تشکیل می دهد. سهم محصولات معدنی، تولیدات، الکتریسیته، آب و بخش خدمات نیز 16.5 درصد از تولید ناخالص ملی در سال 2013 است. بخش اولیه بیشترین سهم را در صادرات نیوزلند دارد. با وجود اینکه تنها 6.5 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. خوب است بدانید  در اواخر قرن نوزدهم پشم مهم‌ترین کالای تولیدی نیوزیلندی‌ها بود و صنایعی چون صید نهنگ و فک، تولید الوار، تولید کتان، و استخراج طلا نیز در دوره‌های مختلف در اقتصاد نیوزیلند اهمیت داشتند. نوسانات قیمتی در بازارهای جهانی باعث کاهش تولید محصولاتی چون پشم و جایگزینی آن با محصولاتی چون لبنیات و شراب شده‌است. توریسم نیز در سال‌های اخیر اهمیت بیشتری در اقتصاد کشور پیدا کرده‌است. همچنین نیوزلند بزرگ‌ترین تولیدکننده و عرضه‌کننده ماهی سالمون شینوک در دنیاست.

هزینه های زندگی در نیوزیلند

مخارج زندگی در نیوزیلند بسیار موضوع مهمی برای زندگی در این کشور است. مخارج زندگی در نیوزیلند است که سطح و کیفیت زندگی را مشخص میکند. قبل از شروع زندگی در نیوزیلند شما بایستی با شرایط اجاره و خرید ملک و خانه، قیمت اجاره و خرید خانه در نیوزیلند، هزینه زندگی در نیوزیلند ، وضعیت کار و تحصیل در آن کشور اطلاعات کسب کنید. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در این کشور، 1614 دلار نیوزلند است. برخی هزینه های زندگی در این کشور به این صورت است.

نیوزلند

هزینه های مواد غذایی

 • یک وعده غذایی در رستوران گران قیمت: 10.93 دلار
 • یک وعده غذایی در مک دونالد: 7 دلار
 • شیر یک لیتری: 1.60 دلار
 • نان 500 گرمی: 1.42 دلار
 • برنج 1 کیلوگرمی: 1.80 دلار
 • یک کیلوگرم سیب: 2.27 دلار
 • تخم مرغ 12 عددی: 3.06 دلار
 • یک کیلوگرم موز: 1.80 دلار
 • آب 1.5 لیتری: 1.13 دلار
 • یک کیلوگرم گوجه فرنگی: 3.5 دلار
 • یک کیلوگرم گوشت: 11.20 دلار

هزینه های حمل و نقل

 • بلیط یک طرفه مترو و اتوبوس: 2.12 دلار
 • اجاره تاکسی: 2.12 دلار
 • 1 کیلومتر تاکسی: 1.82 دلار
 • 1 لیتر بنزین: 1.34 دلار

هزینه های متفرقه و پوشاک

 • عضویت باشگاه 1 ماهه: 36.2 دلار
 • بلیط سینما: 10.32 دلار
 • شلوار جین اسپرت: 68 دلار
 • یک جفت کفش پیاده روی: 86 دلار
 • اینترنت کابلی: 50 دلار
 • قبوض: میانگین ماهیانه 110 دلار

میزان درآمد در نیوزیلند

 از مهم ترین عوامل موثر بر میزان درآمد در نیوزلند، سطح تحصیلات اشخاص است که تاثیر زیادی بر حقوق دریافتی آنان دارد. اشخاصی که سطح تحصیلات بالایی دارند، حداکثر تا 40 درصد بیش از حد متوسط می توانند کسب درآمد کنند. به طور کلی سطح تحصیلات شما، تجربه کاری و توانایی شما در میزان حقوق دریافتی شما تاثیر مستقیمی دارد. میزان حقوق دریافتی افراد نسبت به مدرک تحصیلی آن ها در کشور نیوزلند به این صورت است که اشخاصی که دارای مدرک دیپلم می باشند نسبت به اشخاصی که در سطح دبیرستان هستند 17 درصد بیشتر حقوق و درآمد دارا می باشند، اشخاصی که دارای مدرک لیسانس می باشند نسبت به اشخاصی که در سطح دیپلم هستند 24 درصد میزان حقوق دریافتی بیشتری دارند، اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند 29 درصد نسبت به اشخاصی که مدرک آنها کارشناسی یا زیر کارشناسی می باشد حقوق بیشتری دریافت می کنند. شایان ذکر است که امروزه در نیوزلند بسیار به مسئله تاثیر جنسیت بر درآمد پرداخته میشود اما به هنوز به طور کامل برابری اتفاق نیفتاده است. از جمله این نابرابری ها، میزان حقوق دریافتی زن و مرد می باشد. به طور مختصر می‌توان گفت که در کشور نیوزلند، میزان حقوق دریافتی زنان نسبت به مردان در ساعت، 5% کمتر می باشد. هرچند این میزان بسیار کم به نظر می آید، ولی در واقع نشان‌ دهنده تبعیض جنسیتی است.

 

تحصیل در نیوزیلند

بسیاری از مهاجران به این کشور، از طریق ویزای تحصیلی نیوزلند به این کشور مهاجرت می‌کنند. چرا که 5 دانشگاه این کشور رتبه جهانی زیر 300 دارند و این نشان دهنده کیفیت بالای آموزش و تحصیل در نیوزلند است. نظام آموزشی بین‌المللی، رعایت اصول تدریس حرفه‌ای در آموزش، کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی و تفریحی جامع و غیره از ویژگی‌های مهم تحصیل در نیوزلند هستند و البته در کنار این تحصیل با کیفیت بالا و همچنین مقرون به صرفه‌تر نسبت به دیگر کشورهای انگلیسی زبان، امکان اخذ اقامت راحت این کشور پس از تحصیل با ورود به بازار کار وجود دارد. همچنین در نیوزلند به عنوان کشوری انگلیسی زبان، داشتن مدرک زبان انگلیسی و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 و همچنین پایین بودن نمرات هیچ یک از 4 بخش اصلی آزمون از 6 الزامی است. حال ممکن است برای برخی رشته‌ها و در برخی از مقاطع و همچنین بسته به دانشگاه مقصد، از شما مدرک زبان با نمره بالاتری بخواهد.  به عنوان متوسط شهریه تحصیل 22 تا 32 هزار دلار و برای مقطع دکتری معمولا کمتر از 10 هزار دلار در سال برای دانشجویان بین‌المللی و همچنین متوسط هزینه زندگی دانشجویی به میزان حداقل 17 تا 20 هزار دلار نیوزلند در سال، با یک میانگین‌گیری کلی شما باید نشان دهید که تمکن مالی به میزان حداقل 20 تا 25 هزار دلار برای مقطع دکتری و همچنین 45 هزار دلار نیوزلند در سال برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را خواهید داشت. پس از آن با مشخص شدن شهر، دانشگاه، رشته و مقطع و همچنین محل اقامت، این میزان تمکن مالی دقیق‌تر مشخص خواهد شد. برای مثال اگر مقطع شما دکتری باشد چیزی در حدود حتی 20 هزار دلار هزینه تحصیل شما ارزانتر خواهد شد. به طور کلی و میانگین، شهریه سالیانه دانشگاه‌های نیوزلند بسته به دوره، رشته تحصیلی و دانشگاه بین 6 تا 35 هزار دلار نیوزلند می‌باشد. همچنین شهریه رشته‌های پزشکی نیز می‌تواند به بیش از 60 هزار دلار نیوزلند در سال برسد. شهریه مقطع دکتری ارزان‌تر از دیگر مقاطع بوده و بورسیه‌های زیادی برای این مقطع وجود دارد اما در کل میانگین شهریه تحصیل در نیوزلند برای دانشجویان بین‌المللی بین 15 تا 25 هزار دلار نیوزلند در سال می‌باشد.

 

فرهنگ کشور نیوزیلند

فرهنگ مائوری و سنت های برگرفته از آن قسمت مهمی از زندگی نیوزلندی ها را تشکیل می دهد از اصل های مهم در فرهنگ مائوری می توان به مهمان نوازی و احترام به طبیعت اشاره کرده است.

استقبال سنتی مائوری ها، سخنرانی ها و آوازهای مائوری،خانه های مجلسی تراشیده شده، هنرهای نمایشی یا کاپا هاکا که شامل آواز هماهنگ ،و رقص موزون خاص است از جمله موارد معروف سنت نیوزلندی و مائوری است، تمامی مراسم های این کشور نیزدر میان بومیان به روال سنتی انجام می شود به. همچنین به دلیل جمعیت چشمگیر مهاجران اروپایی در نیوزلند، فرهنگ و سنت های اروپایی نیز بسیار رایج است.

گاهی اوقات حساسیت مردم نیوزلند نسبت به فرهنگ سنتی شان باعث نگرانی افرادی می شود که قصد مهاجرت به این کشور را دارند اما جای هیچ نگرانی نیست چون نیوزلندی ها با وجود حفظ فرهنگ سنتی خود نسبت به فرهنگ های جدید نیز مشتاق اند.

درباره سبک و ظواهر  زندگی آنها نیز اکثر مردم نیوزلند شهرنشین اند، اما زندگی شهر نشینی در نیوزلند با توجه به آب و هوای معتدل و مدیترانه ای این کشور با حداقل آلودگی همراست است .مردم نیوزلند توانسته اند توازن بین کار و زندگی شخصی خود را به خوبی حفظ کنند؛ گرچه نیوزلندی ها مردم سخت کوشی هستند اما خانواده برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

طی یک نظرسنجی در سال 2018، نیوزلند از لحاظ تعادل بین زندگی و کار در رتبه ششم جهان قرار گرفته است البته قانون کار نیوزلند هم به راحتی این اجازه را به مردم میدهد که تعطیلات خوبی در کنار خانواده خود بگذرانند. برای مثال سالیانه 20 روز مرخصی ثابت و 11 روز مرخصی متغیر برای شاغلین وجود دارد. همچنین در سبک زندگی نیوزلندی خانه آپارتمانی با تعداد طبقات بالا کم طرفدارند و آپارتمان های کوچک و کم ارتفاع بیشتر به چشم می خورند.

دین و زبان مردم نیوزیلند

نیوزلند کشوری است که هم افراد بومی و هم مهاجران به ویژه مهاجران اروپایی را در بر دارد به همین دلیل شما در نیوزلند شاهد زبان های مختلفی خواهید بود اما زبان های رایج و رسمی در این کشور زبان های انگلیسی و مائوری هستند البته یک زبان اشاره ای خاص و جالب نیز در میان مردم بومی نیوزلند به چشم میخورد.  از جمله نژادهای ساکن نیوزلند می توان به نژاد اروپایی، افراد بومی یا مائوری، افراد بومی غیر مائوری یا پولینزی ها، نژاد آسیایی و سایر نژاد های مختلف اشاره کرد. همچنین با توجه به جمعیت کم کشور نیوزلند،  نکته عجیب و جالب در این کشور تنوع بالای دین و مذهب های موجود در آن است ، البته در آمار های اخیر جمعیت قابل توجهی در نیوزلند خود را فاقد دین دانسته اند؛ با این وجود مسیحیت اولین دین پرطرفدار در این کشور است و بعد از آن هندیسم، بودا، آیین سیک و حتی اسلام از جمله ادیان رایج اند. در نیوزلند دین و حکومت در دو مسیر جداگانه قرار دارند و براساس قانون این کشور دین و مذهب آزاد بوده و هر شخص، متمایل به هر دین و مذهبی که باشد می تواند به راحتی و آزادانه آیین های مخصوص به دین خود را به جا بیاورد

تحصیل در نیوزلند

مهاجرت تحصیـلی به
دانشگاه های نیوزیلند

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانشگاه های نیوزیلند را دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.