کشور ایتالیا و همه چیز در مورد آن | تحصیل در ایتالیا

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

کشور ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا، کشوری واقع در نیمکره شمالیست که از شمال غرب با کشور فرانسه، از شمال با کشور های سوئیس و کشور اتریش و از شمال شرق نیز با کشور اسلونی همسایه است. این کشور دارای مساحتی بیش از 300 هزار کیلومتر مربع می باشد و بیشتر از 100 استان را در خود جای داده است. جمعیت کشور ایتالیا در آخرین سرشماری انجام شده نزدیک به 60 میلیون نفر است که بیشترین جمعیت به ترتیب در شهرهای رم، میلان و ناپل ساکن شده اند.

در ادامه این مطلب از سایت فرا اپلای با ما همراه باشید تا درباره جغرافیا، شرایط آب و هوایی، اقتصاد، فرهنگ و سیستم آموزشی کشور ایتالیا اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

ایتالیا در یک نگاه

ایتالیا کشوری مدیترانه ای است که در جنوب اروپا قرار دارد. این کشور از شرق با دریای آدریاتیک، از غرب یا سواحل مدیترانه و دریای تیرنی و از جنوب با دریای ایونی همسایه است. کشور ایتالیا شبه جزیره ای طولانی است که شبیه یک چکمه بلند می باشد به طوری که اکثر مردم جهان این کشور را با عنوان چکمه می شناسند.

قدمت کشور ایتالیا به هزاران سال پیش بر می گردد اما در سال 1861 تبدیل به یک کشور متحد شده است. در حال حاضر مساحت کشور ایتالیا بیش از 301 هزار کیلومتر مربع است و جزایر ساردینیا و سیسیل را نیز در خود جای داده است. کشور های مستقل و کوچک واتیکان و سان مارینو نیز در داخل ایتالیا قرار دارند.

از نظر تقسیم بندی، ایتالیا از 20 منطقه تشکیل شده است که از جمله آنها جزایر سیسیل و ساردینیا در دریای مدیترانه هستند. هر منطقه از این کشور آداب و رسوم، فرهنگ و غذاهای منحصر به فرد خود را دارد و شما با سفر میان مناطق شمالی و جنوبی کشور، تفاوت های زیادی را پیدا خواهید کرد.

جمعیت ایتالیا نزدیک به 60 میلیون نفر است و اگر چه نرخ زاد و ولد در این کشور چندان زیاد نیست، اما به دلیل ورود مهاجران از سراسر دنیا به این کشور، جمعیت افزایش می یابد. در این کشور زبان اصلی ایتالیایی است ولی با این وجود بسیاری از گویش های منطقه هنوز صحبت می شوند.

بزرگ ترین شهر ایتالیا رم بوده و جمعیتی حدود 4 میلیون و 200 هزار نفر دارد. این شهر همچنین پایتخت ایتالیا نیز می باشد و از پر بازدید ترین و مهاجر پذیر ترین شهرهای ایتالیاست.

اکثر مردم کشور سفید پوست بوده و از تیره های مدیترانه ای، آلپی و پرنس هستند ولی گروه هایی از کشورهای دیگر نیز از جمله اسلاوها، آلبانیایی، آلمان ها و فرانسوی ها در این کشور زندگی می کنند.

کشور ایتالیا

جغرافیا و آب و هوا

ایتالیا به آب و هوای مدیترانه ای خود شهرت دارد. جنوب ایتالیا دارای آب و هوای گرم و عمدتا خشک است اما وضعیت آب و هوا در شمال کشور فرق می کند و دارای آب و هوای آلپی و زمستان های پر بارش از برف و باران است.

ایتالیا شبه جزیره ای چکمه ای شکل است که از جنوب با دریای آدریاتیک، دریای تیرین، دریای مدیترانه و دیگر آب ها در ارتباط است در واقع، دریا ایتالیا را احاطه کرده و کوه ها با گذر از میان کشور، مناطق مختلف را ایجاد می کنند.

ماه جولای در ایتالیا گرم ترین ماه با دمای نزدیک به 30 درجه سانتی گراد است و ژانویه نیز سرد ترین ماه این کشور است. نزدیک به 40 درصد از زمین های ایتالیا کوهستانی هستند و بهترین مکان را برای اسکی در زمستان فراهم می کنند. دو رشته کوه اصلی در این کشور به نام های آلپ و آپنینو یا آپنین وجود دارد که رشته کوه های آلپ در شمال کشور و در مرز با فرانسه، اتریش و سوئیس قرار گرفته است.

ستون فقرات کشور ایتالیا توسط رشته کوه آپنینو از شمال تا جنوب کشور تشکیل شده است. بلندترین نقطه این کشور، مونت بیانکو (مون بلان) با ارتفاع 15781 فوت، در کوه های آلپ و در مرز با فرانسه است.

در جنوب ایتالیا و در نزدیکی ناپل، کوه وزوویوس قرار دارد که تنها آتشفشان فعال در اروپاست. این کوه سال ها قبل شهر معروف رومی پمپئی را نابود کرد که ویرانه های آن هم اکنون تبدیل به یک مکان توریستی شده است. همچنین در جزیره سیسیل، کوه اتنا که هنوز فعال است، یکی از بزرگترین آتشفشان های جهان است.

ایتالیا دارای رودخانه های بسیاری هم هست. رودخانه پو در شمال کشور از رشته کوه های آلپ شروع می شود و از شهر تورین به سمت شرق به سواحل شرقی و دریای آدریاتیک می ریزد و از دره بسیار حاصلخیز پو می گذرد. در انتهای رودخانه، دلتای پو مکانی جالب برای تفریح است.

رودخانه آرنو نیز یکی از رودخانه های کشور ایتالیاست که از شمال مرکزی آپنین از طریق شهرهای پیزا و فلورانس می‌گذرد و در ساحل غربی به دریای تیرنین می‌ ریزد. رودخانه تیبر نیز از آپنین جریان می یابد و از طریق شهر رم به سمت جنوب می رود و همچنین به دریای تیرنین وارد می شود.

همچنین کشور ایتالیا دریاچه های زیادی هم دارد که اکثرا در بخش شمالی کشور قرار دارند. دریاچه گاردا، بزرگ ترین دریاچه این کشور است که حدود 158 کیلومتر وسعت دارد.

اقتصاد کشور ایتالیا

ایتالیا از نظر اقتصادی بین 5 کشور قدرتمند در اروپاست. بر اساس شاخص توسعه انسانی، این کشور از استاندارد زندگی بالایی برخوردار است و از نظر کیفیت زندگی از بهترین کشورهای اروپاییست.

ساختار اقتصادی ایتالیا عمدتا بر خدمات و تولید متکی است و بخش خدمات به صورت حدودی 3/4 از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 65 درصد افراد شاغل در این کشور، در بخش خدمات مشغول به فعالیت هستند که این خود باعث کاهش نرخ بیکاری در کشور می شود.

ایتالیا بخش زیادی از اقتصاد خود را از طریق صادرات تامین می کند و عمده صادرات این کشور به شرح زیر هستند :

 • ماشین آلات و تجهیزات
 • حمل و نقل
 • فلزات اساسی و محصولات فلزی
 • منسوجات، پوشاک، چرم و لوازم جانبی
 • غذا، نوشیدنی و تنباکو
 • مواد شیمیایی
 • جواهرات ، فلزات گران بها
 • داروسازی

همچنین عمده ترین واردات ایتالیا شامل نفت خام، خودرو، گاز نفت، داروهای بسته بندی شده و نفت پالایش شده است که بیشتر از کشور آلمان وارد می شود و مابقی از کشورهای فرانسه، چین، هلند و کشور اسپانیا تامین می شوند.

هزینه های زندگی در شهرهای ایتالیا

بررسی هزینه های زندگی مثل هزینه خوراک، پوشاک، هزینه اجاره، هزینه تحصیل و … از ملزومات مهاجرت به یک کشور است و باید سنجید که آیا از نظر اقتصادی زندگی در آن کشور ارزش دارد یا نه و با توجه به درآمدی که کسب خواهید کرد، آیا می توانید از عهده هزینه های زندگی برآیید یا خیر.

هزینه تخمینی زندگی یک خانواده 4 نفره در ایتالیا بدون در نظر گرفتن اجاره خانه، حدود 3 هزار دلار است و هزینه ماهانه زندگی یک نفر در ایتالیا بدون اجاره خانه حدود 850 دلار تخمین زده می شود. هزینه زندگی در این کشور به طور متوسط حدود 6 درصد کمتر از آمریکاست و اجاره خانه نیز حدودا 50 درصد به صرفه تر ، نسبت به کشور آمریکاست.

البته هزینه زندگی در ایتالیا بر اساس منطقه محل سکونت و سبک زندگی فرد، متفاوت است و به طور کلی، زندگی در شهرهای شمال کشور گران تر از جنوب کشور است. همچنین هزینه ها در حاشیه شهرها به نسبت مراکز شهرها بیشتر است مخصوصا هزینه اجاره خانه که در شهرهای بزرگ تر مثل رم، میلان و .. مراکز شهرها خانه ها گران تر هستند.

به طور متوسط، اجاره ماهانه یک آپارتمان 900 فوت مربعی در ایتالیا حدود 1080 دلار در ماه  است. همچنین یک آپارتمان 480 فوت مربعی در یک منطقه ارزان تر حدود 730 دلار در ماه اجاره دارد. البته این مبالغ میانگین بوده و از شهری به شهر دیگر متفاوت است.

کشور ایتالیا

میزان درآمد در ایتالیا

در ایتالیا، متوسط درآمد سالانه حدود 27 هزار دلار است و کارمندان ایتالیایی به طور میانگین ماهانه 2100 الی 6200 یورو دریافت می کنند. در ایتالیا قانون پایه حقوق رسمی وجود ندارد ولی برخی از شرکت ها دارای قوانین حداقل دستمزد هستند که توسط اتحادیه ها تعیین می شوند و اکثر این اتحادیه ها حداقل دستمزد را حدود 7 یورو در ساعت تعیین کرده اند.

در خصوص میزان درآمد دانشجویان در ایتالیا نیز لازم است بدانید که دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان بومی ایتالیا، امکان اشتغال به کار دائمی ندارند و نباید از سقف ساعت مقرر قانون یعنی 1040 ساعت در سال، بیشتر کار کنند.

دانشجویان ایتالیایی به منظور تامین هزینه های خود امکان اشتغال به کار به صورت پاره وقت را دارند و دانشجویانی که بومی نیستند در صورتی که مجوز اقامت معتبر داشته باشند، می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و حداقل دستمزد برای آنها حدود 500 تا 1000 یورو در ماه است.

مزایا و معایب زندگی در کشور ایتالیا

زندگی در ایتالیا مثل هر کشور دیگری مزایا و معایب خودش را دارد که بد نیست درباره آنها اطلاعاتی داشته باشید.

 • در ایتالیا همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، خدمات بهداشتی و درمانی با دریافت هزینه کم ارائه می شود. بیش از 90 درصد هزینه های پزشکی این کشور تحت پوشش بیمه درمانی هستند. پس اگر در این کشور اقامت داشته باشید و از بیمه استفاده کنید، هزینه ای برای خدمات درمانی پرداخت نخواهید کرد.
 • در ایتالیا تنوع غذایی زیادی وجود دارد و بسیاری از غذاهای محبوب جهان را می توانید در جای جای این کشور ببینید. انواع ماکارونی، شیرینی، اسپرسو، ژلاتو، پیتزا و بسیاری از موارد دیگر ریشه در ایتالیا دارند.
 • دریافت تابعیت کشور ایتالیا به نسبت کشورهای دیگر آسان تر است و با 5 سال اقامت موقت در این کشور، می توانید شهروند شوید.
 • با ورود به کشور ایتالیا فرصت تحصیل در بسیاری از دانشگاه های برتر جهان را خواهید داشت. ایتالیا یکی از بهترین سیستم های آموزشی را در جهان دارد و دانش آموزان و دانشجویان از آموزش های بسیار با کیفیت و در سطح بین المللی بهره مند می شود. البته تحصیل برای مهاجران و دانشجویان بین المللی گران است.
 • در ایتالیا به نسبت درآمدی که مردم کسب می کنند، هزینه زندگی پایین است و بیشتر مردم قادرند که زندگی راحتی را در این کشور تجربه کنند. همچنین هر چقدر از شمال کشور به جنوب بیایید، هزینه های زندگی کمتر می شود.
 • اگر قصد اقامت در ایتالیا را دارید، باید مدت زمان اقامت خود را از قبل تعیین کنید. اجاره نامه های خانه ها در ایتالیا 18 ماه اعتبار دارند ولی در برخی از شهرها حتی اجاره نامه های 4 ساله قانونی است و شاید مجبور شوید 3 سال اجاره خانه بدون اقامت بپردازید.
 • نرخ بیکاری در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است مخصوصا برای مهاجران. پس اگر به قصد کار می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید، شاید پیدا کردن شغل مناسب چندین ماه طول بکشد.
 • در ایتالیا زبان رسمی ایتالیایی است و تعداد کمی از افراد به زبان انگلیسی صحبت می کنند که عمدتا نیز مهاجران انگلیسی زبان هستند. بنابراین برای زندگی در این کشور باید مهارت زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یکی از بهترین کشور های جهان برای ادامه تحصیل است و به دلیل اعتبار مدرک، هزینه تحصیل پایین تر نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین دارا بودن دانشگاه های رتبه برتر جهانی در سال های اخیر متقاضیان زیادی پیدا کرده است.

تحصیل در ایتالیا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی امکان پذیر است. زبان تدریس در اکثر رشته های دوره کارشناسی دانشگاه های ایتالیا که 3 الی 4 سال نیز طول دوره تحصیل دارد، ایتالیایی است اما در برخی رشته ها همچون مدیریت، مهندسی مکانیک، علوم مهندسی و … تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود.

پذیرش در دانشگاه های مقطع کارشناسی ایتالیا هم به صورت با آزمون و به هم به صورت بدون آزمون انجام می گیرد ولی نکته حائز اهمیت، ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره قابل قبول و یا شرکت در دوره های زبان ایتالیایی است تا برای ادامه تحصیل مشکلی نداشته باشید.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز زبان تحصیل ایتالیایی یا انگلیسی است و طول دوره این مقطع، 2 سال می باشد. متقاضیان جهت اخذ پذیرش باید مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند و امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی در این مقطع وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های ایتالیا نیز 3 الی 5 سال به طول می انجامد و دارا بودن مدرک زبان و مدرک کارشناسی ارشد، برای ورود به این مقطع الزامی است. همچنین دانشجویان دوره دکتری تخصصی امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی را دارند و کل یا بخشی از هزینه های تحصیل آنها را بورسیه پوشش می دهد.

برترین دانشگاه های ایتالیا

برخی از دانشگاه های مطرح در کشور ایتالیا، به شرح زیر هستند :

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 • دانشگاه سنت‌آنا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه نرماله
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه رم تورورگاتا
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه میلان بیکوکا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه سینا
 • دانشگاه تریسته
 • دانشگاه فوسکاری ونیز
 • دانشگاه مودنا رجیو امیلیا
 • دانشگاه پروجا
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک باری
 • دانشگاه کاتانیا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه سالرنو
 • دانشگاه اودینه
 • دانشگاه رما تره
 • دانشگاه پالرمو
 • دانشگاه باری
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه ورونا

استان های کشور ایتالیا

ایتالیا به 20 منطقه و 110 استان تقسیم می شود و اسامی استان های هر یک از مناطق به شرح زیر هستند :

منطقه کالابریا

 • استان کاتانزارو
 • استان کزنتزا
 • استان رجیو کالابریا
 • استان ویبو والنتیا
 • استان کروتون

منطقه کامپانیا

 • استان بنونتو
 • استان ناپل
 • استان سالرنو
 • استان کسرتا
 • استان آولینو

منطقه امیلیا-رومانیا

 • استان فرارا
 • استان رجو امیلیا
 • استان ریمینی
 • استان راونا
 • استان بولونیا
 • استان مودنا
 • استان پارما در
 • استان فورلی-چسنا
 • استان پیاچنزا

منطقه فریولی ونتزیا جولیا

 • استان پوردنونه
 • استان اودینه
 • استان تریسته
 • استان گوریتزیا

منطقه توسکانی

 • استان فلورانس
 • استان گروستو
 • استان پیستویا
 • استان لوکا
 • استان آرزو
 • استان لیورنو
 • استان ماسا و کارارا
 • استان پیزا
 • استان پراتو
 • استان سینا

منطقه اومبریا

 • استان ترانی
 • استان پروجا

منطقه ونتو

 • استان ورونا
 • استان ویچنزا
 • استان ونیز
 • استان بلونو
 • استان روویگو
 • استان ترویزو
 • استان پادووا

منطقه پیمونت

 • استان تورین
 • استان بیه‌ لا
 • استان وربانو-کوزیو-اوسولا
 • استان ورسلی
 • استان آلساندریا
 • استان آسته
 • استان کونیو
 • استان نووارا

منطقه باسیلیکاتا

 • استان ماترا
 • استان پوتنزا

منطقه لاتزیو

 • استان لاتینا
 • استان ریتی
 • استان فروزینونه
 • استان رم
 • استان ویتربو

منطقه آبروتزو

 • استان کییتی
 • استان لاکویلا
 • استان پسکارا
 • استان تیرامو

منطقه آپولیا

 • استان بارلتا-آندریا-ترانی
 • استان بریندیسی
 • استان تارانتو
 • استان فوجا
 • استان لچه
 • استان باری

منطقه لیگوریا

 • استان جنوا
 • استان ایمپریا
 • استان ساونا
 • استان لا اسپتزیا

منطقه ساردنی

 • استان نیورو
 • استان کربنیا-اگلیسیاز
 • استان کالیاری
 • استان ساساری
 • استان اگلیاسترا
 • استان البیا تمپیو
 • استان مدیو کمپیدانو
 • استان اریستانو

منطقه سیسیل

 • استان آگریجنتو
 • استان سیراکوز
 • استان راگوسا
 • استان مسینا
 • استان تراپانی
 • استان انا
 • استان کالتانیستا
 • استان کاتانیا
 • استان پالرمو

منطقه لمباردی

 • استان لکو
 • استان مونتزا و بریانتزا
 • استان پاویا
 • استان برگامو
 • استان برشا
 • استان سوندریو
 • استان وارزه
 • استان لودی
 • استان مانتووا
 • استان کومو
 • استان میلان
 • استان کریمونا

منطقه مارکه

 • استان پزارو و اوربینو
 • استان فرمو
 • استان آنکونا
 • استان اسکولی پیچنو
 • استان ماچراتا

منطقه مولیز

 • استان کامپوباسو
 • استان ایسرنیا

منطقه ترنتینو آلتو آدیجه

 • استان تیرول جنوبی
 • استان ترنتینو

حال در ادامه برخی از شهرهای مهم کشور ایتالیا را بررسی می کنیم :

رم

رم بزرگ ترین شهر ایتالیاست و پایتخت کشور نیز می باشد. همچنین این شهر از سایر شهرها پر جمعیت تر است و در مرکز منطقه لاتزیو قرار گرفته است. مساحت تقریبی رم 1285 هزار کیلومتر است و مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی است.

رود تیبر از میانه شهر رم می گذرد و این شهر در میانه کشور ایتالیا و نزدیک دریای مدیترانه قرار دارد. کشور مستقل واتیکان که یکی از کوچکترین کشورهای جهان محسوب می شود، در شهر رم واقع می باشد.

میلان

دومین شهر پر جمعیت ایتالیا، شهر میلان است که در مرکز منطقه لومباردی قرار دارد. این شهر مرکز مد و فشن ایتالیا و در واقع پایتخت مد اروپا محسوب می شود. همچنین قطب بانکداری ایتالیا، شهر میلان است و بورس کشور در آنجا قرار دارد.

ناپل

ناپل نیز یکی از مهم ترین شهرهای کشور ایتالیاست که حدود 2 میلیون و 180 هزار نفر جمعیت دارد و سومین شهر بزرگ کشور نیز محسوب می شود. این شهر در مرکز منطقه کامپنیا واقع می باشد و مرکز اقتصادی و فرهنگی کشور محسوب می شود.

تورین

درباره شهر تورین این شهر در شمال غرب ایتالیا قرار دارد و مرکز استان پیه مونته است. شهر تورین نخستین پایتخت ایتالیا در سال های 1861 تا 1865 بوده است و از نظر جمعیتی در رتبه 4 و از نظر اقتصادی در رتبه 3 شهرهای ایتالیا می باشد.

ونیز

حتما درباره شهر ونیز شنیده اید که که یکی از گردشگری ترین شهرهای جهان است و جزیره ای در شمال ایتالیاست که در خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته‌ است.

این شهر به عنوان یک جزیره کوچک شناخته می شود و شهر بر روی آب قرار دارد و به همین دلیل تردد در شهر با قایق انجام می شود. از دیدنی‌ های شهر  ونیز می‌ توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح (که به سن مارکو مشهور است) اشاره کرد همچنین این شهر به دلیل شکل عجیب و تعدد آثار تاریخی، هنری و معماری، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

جنوا

شهر جنوا در شمال غرب ایتالیا و در ناحیه لیگوریا قرار گرفته است و بندری کنار خلیج جنوا و قسمتی از دریای لیگوریاست. شهر جنوا با بندر مارسی فرانسه از لحاظ بندر اروپایی مدیترانه در رقابت هستند و مرکز تجاری صنایع سنگین پیمونت و لومباردی و یکی از مناطق غنی کشاورزی در شمال ایتالیا و اروپای مرکزی می باشد.

 •  

دین و زبان مردم ایتالیا

زبان رسمی و رایج ترین زبان در سراسر کشور ایتالیا، ایتالیایی است. البته بسیاری از آنها به زبان های محلی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و به دلیل وجود مهاجران در کشور، برخی نیز به زبان انگلیسی تسلط دارند. همچنین مذهب رسمی کشور ایتالیا، کاتولیک رومی است که با سایر مسیحیان، 80 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند.

مهاجرت تحصیلی به
دانشگاه های ایتالیا

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانشگاه های ایتالیا را دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.

6 پاسخ

 1. لطفا در مورد ویزای ایتالیا بیشتر توضیح بدید تو مقالتون