کشور سوئد و همه چیز در مورد آن | تحصیل در سوئد

آموزش تخصصی هوش مصنوعی و برنامه نویسی

لوگو فرااپلای

کشور سوئد

سوئد یک کشور در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد که پنجمین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت است. این کشور بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد و از نظر جغرافیایی نیز از غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند و از جنوب با دانمارک در ارتباط است. سوئد به عنوان یکی از کشور های مطرح و پیشرو جهان در صنایع مختلف شناخته می شود و با دارا بودن منابع اقتصادی قابل توجه و جای دادن دانشگاه های برتر علمی بین المللی در خود، تبدیل به یکی از کشورهای مهاجر پذیر مخصوصا برای کارجویان و دانشجویان شده است.

کشور سوئد در یک نگاه

سوئد یک پادشاهی مشروطه با سیستم حکومتی پارلمانی و اقتصادی بسیار توسعه یافته است که از نظر شاخص دموکراسی اکونومیست در رتبه سوم جهان و در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل در رتبه هفتم قرار دارد.

جمعیت کشور سوئد بیش از 10 میلیون نفر است که حدود 80 درصد آنها در مناطق شهری زندگی می کنند و به تدریج نیز شهرنشینی در این کشور افزایش می یابد. پایتخت کشور سوئد، استکهلم است که از بزرگ ترین شهرهای این کشور نیز می باشد. دومین و سومین شهرهای بزرگ سوئد نیز شهرهای گوتنبرگ و مالمو هستند.

سوئد با داشتن دریاچه ها و رودخانه های زیاد، یکی از کشورهای زیبا در جهان است. جمعیت کشور سوئد بیش از 10 میلیون نفر است که در 25 استان مختلف پراکنده شده اند. زبان رسمی این کشور سوئدی است و دین اکثریت مردم مسیحی می باشد. همچنین پول رایج در کشور سوئد، کرون است.

برخی از شهرهای مهم کشور سوئد عبارتند از :

 • استکهلم
 • گوتنبرگ
 • اوپسالا
 • مالمو
 • لوند
 • وستروس
 • اوربرو
 • لینشوپینگ
 • یونشوپینگ
 • هالمستاد
کشور سوئد

جغرافیا و آب و هوا

سوئد در فصل تابستان یعنی از اواسط ژوئن تا اوت، دلپذیر ترین روزها را دارد. روزها در تابستان طولانی و آفتابی هستند و هر چه به سمت شمال کشور بروید، خورشید دیرتر غروب می کند. از سپتامبر، آسمان ابری می شود و در شمال کشور سرما از ماه اکتبر آغاز می شود و در نوامبر به جنوب کشور می رسد.

کشور سوئد با نروژ از غرب و با فنلاند از شمال شرق همسایه است و توسط دریای بالتیک و آب های خلیج بوتنیا احاطه شده است و رشته کوه های آلپ اسکاندیناوی مرز میان دو کشور نروژ و فنلاند را تشکیل می دهند.

پاسخ به سوالات شما؟!

آیا می توان از دانشگاه های سوئد بورسیه تحصیلی گرفت ؟

آیا می توان از دانشگاه های سوئد بورسیه تحصیلی گرفت ؟
پاسخ این سوال را به دو قسمت تقسیم می کنیم :

بورسیه تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس

اکثر دانشگاه های سوئد در بیشتر رشته های مقطع کارشناسی ارشد خود بورسیه تحصیلی ارائه می دهند اما رقابت برای این بورسیه ها بسیار زیاد است و معدل شما، دانشگاه محل تحصیلتان و بک گراند تحصیلی شما شانستان را برای گرفتن بورسیه تعیین می کند.

نکته دیگری که راجع به بورسیه های تحصیلی کارشناسی ارشد وجود دارد این است که فقط شهریه شما را تامین می کنند و شامل هزینه های اضافی برای خرج و مخارج زندگی شما نیستند.

بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری

طبق قوانین کشور سوئد، اگر شما بتوانید در هر رشته ای از هر یک از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید، بورسیه تحصیلی جزئی از تحصیل شما خواهد بود و باید دانشگاه یا یکی از مراکز دولتی، شرکت ها و یا موسسات تحقیقاتی حقوق ماهیانه به شما پرداخت کنند. بنابراین تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های سوئد نه تنها رایگان است، بلکه بورسیه تحصیلی و حقوق ماهانه نیز شامل حال شما می شود.

آیا پس از تحصیل در سوئد امکان اقامت گرفتن وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال، اگر در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس تحصیل کنید بعد از فارغ التحصیلی به مدت 6 ماه فرصت دارید که وارد کار شوید و یا برای پذیرش در دوره دکتری درخواست دهید ولی در غیر اینصورت اگر نتوانید طی 6 ماه کار پیدا کنید که ویزای کاری بگیرید یا ویزای تحصیلی خود را برای دکتری تمدید کنید، باید کشور را ترک کنید.
اما شرایط گرفتن اقامت برای دکتری متفاوت است. اگر شما دکتری خود را در سوئد تحصیل کنید، اقامت دائم به شما داده می شود و شما می توانید پس از فارغ التحصیلی به راحتی در سوئد زندگی و کار کنید.

آیا تحصیل در سوئد رایگان است ؟

تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس رایگان نیست و اگر دانشجوی خارجی باشید باید شهریه بالایی که به طور متوسط حدود 10 الی 12 هزار یورو در سال است را پرداخت کنید که میزان شهریه برای رشته های تحصیلی در دانشگاه های مختلف، متفاوت است. اما تحصیل در مقطع دکتری سوئد رایگان است

برترین دانشگاه های سوئد کدام دانشگاه ها هستند ؟

سوئد دانشگاه های خوب زیادی دارد که دانشگاه های با رتبه زیر 100 هم در رشته های مهندسی و هم در رشته های غیرمهندسی در سوئد وجود دارند. مثلا دانشگاه kth، دانشگاه تاپ در حوزه مهندسی است، دانشگاه چالمرز یکی از دانشگاه های معروف سوئدی در زمینه فنی مهندسی است و همینطور بسیاری از دانشگاه های دیگر مثل دانشگاه استکهلم، دانشگاه اوپسالا و دانشگاه لوند که مقصد تحصیل بسیاری از دانشجویان بین المللی هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور سوئد چقدر است؟

هزینه های زندگی در سوئد در شهرهای مختلف متفاوت است. برای مثال در شهر استکهلم هزینه اجاره خانه دانشجویی حدود 600 الی 900 یورو در ماه است که هزینه خیلی زیادی است و باقی هزینه ها به کمتر از 500 یورو می رسد ولی در مجموع به هزینه ای حدود 1200 الی 1300 یورو در ماه برای زندگی در شهر استکهلم نیاز دارید.
اما در شهرهای کوچک تر سوئد این هزینه کمتر است و می توانید با حدود 400 یورو در ماه، خانه دانشجویی اجاره کنید و هزینه زندگی هم حدود 300 تا 400 یورو است یعنی به طور میانگین 700 تا 800 یورو هزینه زندگی در شهرهای کوچک تر سوئد است.

اقتصاد کشور سوئد

اقتصاد کشور سوئد در چند دهه اخیر تقریبا با ثبات بوده است و از سال 1970 به بعد پیوسته رشد کرده است. این کشور تورم پایینی دارد و سیستم اقتصادی آن به صورت مختلط است. صنعت تولید کشور سوئد عامل اصلی رشد اقتصاد در این کشور است که باعث شده از اوایل دهه 1990 عملکرد بهتری در اتحادیه اروپا داشته باشد به طوری که در مقایسه با بسیاری از کشورها در موقعیت اقتصادی قوی تری قرار دارد.

اقتصاد کشور سوئد یک اقتصاد توسعه یافته صادرات محور است که چوب، انرژی آبی و سنگ آهن پایه منابع این کشور را تشکیل می دهند. سوئد صادر کننده عمده محصولات جنگلی در جهان است و کارخانه های چوب بری و کارخانه های خمیر و کاغذ محصولات جنگلی در این کشور فعالیت می کنند. تولیدکنندگان سوئدی انواع محصولات چوبی از جمله کاغذ، تخته و خانه های پیش ساخته و مبلمان را تولید می کنند و به سراسر جهان صادر می نمایند.

ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، محصولات شیمیایی و لاستیکی، مواد غذایی، پوشاک، منسوجات و … از دیگر صادرات اصلی سوئد هستند که اقتصاد کشور را تامین می کنند. البته با وجود آنکه سوئد کشوری نسبتا ثروتمند است، اما حدود 16 درصد از مردم آن در معرض خطر فقر قرار دارند.

هزینه های زندگی در شهرهای سوئد

هزینه های زندگی در کشور سوئد با توجه به محل زندگی شما متغیر است اما در حالت کلی می توان گفت که هزینه زندگی در سوئد بالاست و بخش عمده این هزینه به دلیل قیمت بالای خرید یا اجاره خانه است که سالانه نیز حدود 1 الی 2 درصد افزایش دارد.

شما برای پوشش هزینه های زندگی در سوئد به حدود 8500 کرون در ماه نیاز دارید. ممکن است کمتر یا بیشتر از این مبلغ هزینه کنید زیرا هزینه های ماهانه شما به چند عامل مثل سبک زندگی بستگی دارد اما میانگین هزینه حدود 8 الی 9 هزار کرون در ماه است که در لیست زیر به تفکیک بررسی شده است :

 • هزینه غذا : 2000 کرون
 • مبلغ محل اقامت : 4170 کرون
 • هزینه سفر محلی : 550 کرون
 • مبلغ تلفن/ اینترنت : 300 کرون
 • هزینه های متفرقه : 1540 کرون
کشور سوئد
تحصیل در کشور سوئد

میزان درآمد در سوئد

میزان حقوق کارمندان دولتی در کشور سوئد میانگین 49300 کرون در ماه است که بخشی از آن به عنوان مالیات از حقوق کسر می شود.

البته میزان درآمد مشاغل در سوئد بستگی به شغل نیز دارد و در حال حاضر بیشترین درآمد را در این کشور خلبان ها، اساتید دانشگاه، متخصصان ارتودنسی، مدیران اجرایی، مدیران بانک ها و … دارند. درآمد برخی از این مشاغل به شرح زیر است :

 • حسابدار : 46500 کرون در ماه
 • وکیل : 88000 کرون در ماه
 • مهندس مکانیک : 45600 کرون در ماه
 • مهندس برق : 44600 کرون در ماه
 • مهندس عمران : 40700 کرون در ماه
 • پزشک :  106000 کرون در ماه
 • دندانپزشک : 131000 کرون در ماه
 • پرستار : 57300 کرون در ماه

مزایا و معایب زندگی در کشور سوئد

کیفیت نسبتا بالای زندگی، زیرساخت های قوی، بهترین سیستم مراقبت های بهداشتی و آموزشی، حقوق و درآمد مناسب و … سوئد را در لیست بهترین کشورهای جهان برای زندگی قرار داده است.

سوئد کشوری ایده آل برای زندگی با مردمی مهربان و بهره مندی از خدمات عمومی عالی و فرهنگ سازمانی است که مردم را تشویق به تعادل بین زندگی و کار می کنند.

کشور سوئد به سلامتی شهروندان خود بسیار اهمیت می دهد و در بیمارستان های دولتی این کشور، درمان رایگان انجام می شود. همچنین خدمات دندانپزشکی برای کودکان رایگان و برای بزرگسالان به صورت یارانه ای است. در سوئد برای مادران و زنان باردار، کلینیک های رایگان زایمان وجود دارند که خدمات مراقبت های دوران بارداری را ارائه می دهند. همچنین سقط جنین و عقیم سازی در سوئد رایگان است.

از معایب زندگی در کشور سوئد نیز می توان به موارد زیادی اشاره کرد. این کشور دارای چندین دانشگاه مطرح جهانی است اما شرایط پذیرش در این دانشگاه ها راحت نیست و دانشجویان بین المللی باید برای قبولی در این دانشگاه ها رزومه قوی داشته باشند که این مورد را می توان از معایب کشور سوئد دانست.

همچنین هزینه های زندگی در سوئد نسبتا بالاست و اگر منبع درآمدی نداشته باشید، در تامین معاش خود با مشکل مواجه خواهید شد مخصوصا در شهرهای بزرگی همچون استکهلم که هزینه خرید و اجاره مسکن زیاد است ولی زندگی در اطراف شهر هزینه های کمتری را برای شما در پی خواهد داشت.

در یک نگاه، مزایا و معایب زندگی در سوئد عبارتند از :

 • کیفیت زندگی بالا
 • نرخ بیکاری پایین
 • سطح کیفی بالای آموزشی
 • اقتصاد قدرتمند
 • آرامش و صلح طلبی جامعه
 • طبیعت زیبا
 •  آب و هوای عالی
 • هزینه نسبتا بالای زندگی
 • هزینه بالای تحصیل
 • طولانی بودن فصل سرما در این کشور

مزیت های تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

تحصیل و زبان در سوئد

از آنجایی که اکثر مردم سوئد به زبان انگلیسی مسلط هستند برای پیدا کردن کار به زبان انگلیسی مشکلی ندارید و اکثر رشته ها در مقطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تدریس میشود. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در سوئد رایگان است.اگر شما استخدام دانشگاه و یا شرکت صنعتی و موسسه های تحقیقاتی نباشید اصلا امکان تحصیل در مقطع دکترا وجود ندارد.

اعتبار دانشگاه ها

چندین دانشگاه سوئدی در بین 100 دانشگاه برتر در رشته های مهندسی هستند.
در رتبه بندی QS دانشگاه kth رتبه 28 و دانشگاه چالمرز رتبه 80 را در مهندسی دارد.
دانشگاه lund رتبه 95 در بین دانشگاه های دنیا را دارد.
دانشگاه اوپسالا سوئد رتبه 111 رنکینگ جهانی را دارد و 8 بار جایزه نوبل دریافت کرده است.

آب و هوای سوئد

استکهلم یکی از زیباترین شهر های دنیا است که مجموعه ای از جزایر بوده که به وسیله پل به هم متصل شده اند.
به طور کلی آب و هوای کشور سوئد سرد است ولی شهر های مرکزی مثل استکهلم و شهرهای جنوبی مثل گوتنبرگ آب و هوای معتدل تری دارند. همچنین از نظر آب و هوایی شهر مالمو معتدل ترین هوا را دارد که در فاصله 30 دقیقه ای از کوپنهاگ پایتخت دانمارک واقع شده است.

فرهنگ مردم سوئد

مردم سوئد بسیار افراد آرامی هستند به حقوق هم احترام میگذارند و در بحث حقوق خانم ها، سوئد دارای برترین قوانین حمایتی فمنستی است، همچنین شما از هر نژاد و رنگ و مذهبی باشید در این کشور حق و حقوق شما رعایت میشود.

اجازه کار

چون شما به صورت تمام وقت در استخدام شرکت یا دانشگاهی که شما را بورسیه کرده است هستید، اجازه کار خارج دانشگاه را ندارید ولی با توجه حقوق 2000 تا 2500 یورویی که پس از کسر مالیات در مقطع دکترا دارید، میتوانید به راحتی زندگی کنید و حتی پس انداز هم داشته باشید.

اقامت در سوئد

اگر شما در مقطع دکترا فارغ التحصیل شوید اقامت دائم سوئد را میگیرید و همچنین اگر همسر شما هم در این کشور بتواند مشغول به کار شود، ، میتواند اقامت دائم بگیرد. بازار کار در اکثر رشته های مهندسی به خصوص رشته های آی تی و کامپیوتر بسیار داغ است و شانس شما برای پیدا کردن کار پس از گرفتن مدرک دکترا تقریبا 100% است.

چون دکترا در سوئد شغل حساب میشود، میتوانید از وام های کم بهره برای خرید خانه و ماشین استفاده کنید.
از آنجایی که سوئد در ایران سفارت خانه دارد،گرفتن ویزا برای دانشجو نسبت به کشورهایی مانند کانادا و آمریکا ساده تر است.

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

عده زیادی از مهاجران کشور سوئد را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که متقاضی تحصیل در دانشگاه های این کشور مثل دانشگاه اوپسالا، چالمرز، گوتنبرگ و … هستند. اکثر دانشگاه های سوئد دولتی هستند اما دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید شهریه بپردازند. میانگین شهریه دانشگاه های این کشور در رشته های مختلف بین  7500 تا 25500 یورو در سال بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه متغیر است.

تحصیل در کشور سوئد بهترین فرصت برای یادگیری زبان سوئدی است و تحصیل در دانشگاه های این کشور هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی (با توجه به رشته تحصیلی) امکان پذیر می باشد.

برترین دانشگاه های سوئد

تعدادی از دانشگاه های مطرح کشور سوئد به شرح زیر هستند :

 

تحصیل در سوئد

فرهنگ کشور سوئد

تفاوت های فرهنگی موضوعی نیست که بتوان به راحتی آن را درک کرد مگر آنکه با مردم آن کشور زندگی کرده باشید. پارامتر های مختلفی در فرهنگ یک کشور مثل مذهب، سیاست، تاریخ و حتی آب و هوا تاثیر گذار هستند و یکی از فرهنگ های متداول سوئدی ها، فیکا کردن است.

فیکا کردن در فرهنگ کشور سوئد

فیکا کردن به معنای همان دورهمی ها و گپ و گفتگو کردن و نوشیدن کافی است که ریشه این کلمه از شیرینی های خانگی برگرفته می شود که قبلا به همراه کافی صرف می شد ولی الان بیشتر به معنای استراحت بین کار و بعد کار هست که با دوستان و همکاران خود گپ و گفتگو می کنید و کافی می نوشید.

تعارف نداشتن با یکدیگر

یکی دیگر از فرهنگ هایی که در سوئد خیلی به چشم دیده می شود، تعارف نداشتن با یکدیگر است مثلا اگر با همکار خود بخواهید ناهار صرف کنید و به شما تعارف نکرد، اصلا تعجب نکنید و برعکس اگر به شما تعارف کند خیلی تعجب دارد.

نه گفتن راحت

سوئدی ها اگر با حرف شما مخالف باشند، خیلی راحت نه می گویند مثلا اگر شما از دوستتان بخواهید که زمانی را با شما بگذراد و او تمایل نداشته باشد، خیلی راحت نه می گوید.

وقت شناسی در فرهنگ کشور سوئد

در سوئد اگر بخواهید با دوستتان وقتی را بگذرانید باید از چند روز قبل هماهنگ کنید و برنامه ریزی کنید تا موفق شوید مثلا دو هفته آینده دوست خود را ببینید بر عکس ما ایرانی ها که خیلی راحت قرار دوستانه هماهنگ می کنیم.

همچنین مهمان نوازی در کشور سوئد به صورت رسمی است و اگر برای مهمانی دعوت شدید، حتما باید سر وقت حاضر شوید نه دیر تر و نه زودتر چرا که خلاف این رفتار نشان دهنده بی ادبی است.

برابری حقوق خانم ها و اقایان

یکی از ویژگی های فرهنگی مهم در سوئد، برابری حقوق خانم ها و اقایان است. این کشور به شدت از حقوق زنان حمایت می کند پس اگر به عنوان خانم قصد اپلای دارید، حتما کشور سوئد را در اولویت های بالای خود قرار دهید.

خانواده ها فرزندان خود را طوری تربیت می کنند که خود را برتر از دیگران ندانند همه افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، جنسیت، ملیت، سن، گرایش های جنسی و توانایی های فردی با هم برابرند.

رعایت حقوق دیگران در فرهنگ کشور سوئد

در سوئد اگر در صف فروشگاه، بانک یا … بودید حتما باید نوبت خود را رعایت کرده و به حقوق دیگران اهمیت دهید، فخر فروشی و تظاهر و افراط را نمی پسندند و در همه حال میانه رو هستند.

سوئدی ها در گفتگو با دیگران ترجیح می دهند به حرف طرف مقابل خود گوش دهند تا مطمئن شوند که بعدا حرف خودشان شنیده می شود. بسیار آرام و با متانت صحبت می کنند و کمتر سوئدی را می توانید ببینید که خشم یا احساسات خود را در محیط عمومی نشان دهد.

یکی از ویژگی های اکثر سوئدی ها برابری خواهی و متواضع بودن آنهاست و خودستایی کردن یا به اصطلاح لاف زدن را غیرقابل قبول می دانند. سوئدی ها ترجیح می دهند که بیشتر شنونده باشند تا صحبت کننده و معمولا هنگام صحبت کردن، آرام و شمرده صحبت می کنند.

در فرهنگ مردم سوئدی، زندگی خانوادگی از اهمیت بالایی برخوردار است اما ساختار خانواده متنوع است و شیوه های زندگی و باورهای متفاوتی از خانواده دارند. در یک خانواده بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت، پدر، مادر، خواهر و برادر اکثرا شاغل هستند و تامین هزینه های زندگی بر عهده یک نفر نیست.

مردم سوئد برای کار و تفریح اعتدال را رعایت می کنند و در تفریح کردن یا کار، زیاده روی ندارند. حقوق کودکان در این کشور به شدت رعایت می شود و برای آنها حق و حقوقی در نظر گرفته شده است مثلا پدر یا مادر می توانند از زمان تولد کودکشان 18 ماه مرخصی با حقوق بگیرند و سرکار نروند و یا اینکه والدین تا سن 8 سالگی کودک خود حق دارند 25 درصد از حجم کارشان را کم کنند همچنین برای کودکان کمک هزینه پرداخت می شود و والدین این حقوق را دارند در سال تا 60 روز برای مراقبت از فرزند خود، مرخصی بگیرند.

غذاهای سوئدی حول غذاهای لبنی، نان های ترد و نرم، گوشت گاو، گوشت خوک، گوشت مرغ، تخم مرغ و غذاهایی دریایی می چرخد همچنین از نظر فرهنگ لباس پوشیدن نیز، مردم سوئد از پوشیدن لباس های براق و پر زرق و برق و لباس های تیره خودداری می کنند و پارچه های طبیعی مانند پنبه، پشم و کتان در سوئد محبوبیت بیشتری نسبت به منسوجات مصنوعی دارند.

پس اگر بخواهیم یک نتیجه گیری کنیم، سوئدی ها اصلا تعارف ندارند، صبور هستند، کارهای خود را با برنامه ریزی انجام می دهند و عاشق فیکا کردن هستند.

دین و زبان مردم سوئد

بزرگ ترین دین در سوئد، مسیحیت است اما عواملی مثل افزایش جمعیت مهاجر باعث افزایش عضویت مردم در سایر سازمان های مذهبی می شود. دین اسلام، یهودی و … از دیگر دین های رایج در سوئد هستند.

زبان سوئدی زبان رسمی این کشور است البته بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند اما انتظار نداشته باشید که مردم با یکدیگر به زبان انگلیسی صحبت کنند و شما برای زندگی بدون دردسر و مشکل، بهتر است که برای یادگیری زبان سوئدی اقدام کنید.

مهاجرت تحصیلی به
دانشگاه های سوئد

پس از مطالعه این مطلب، در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به دانشگاه های سوئد را دارید، می توانید سوالات خود را در خصوص نحوه اپلای، نحوه ارسال مدارک، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و دریافت مشاوره اپلای از مشاوران مجرب ما در فرا اپلای بپرسید. برای ارتباط با مشاوران و رزرو وقت مشاوره بر روی لینک کلیک کنید.

2 پاسخ

 1. بسیار عالی موفق باشید و من یک سوال داشتم، خواهر من در ایران در حال تحصیل هست و رشته مهندسی میخونه و میخواد اگر امکانش هست اصلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی در سوئد بدونه و بسیار زیاد به کمک نیاز داره. اگر امکانش هست کمکش کنید. تشکر یک دنیا

  1. با سلام.
   پیشنها می کنیم یه جلسه مشاوره اپلای آنلاین با دکتر فراگردی بگیرن
   ایشون در جلسه مشاوره رزومه شون رو کامل بررسی می کنن و با توجه به شرایطشون، مسیر اجرای اپلاش و گرفتن بورسیه تحصیلی رو در کشور هایی که اولویت ایشون هست طراحی می کنند.
   رزرو وقت مشاوره
   با تشکر